Gwiazdkowa filantropia w firmach

Prawie co piąty pracodawca w Polsce włącza się przed Bożym Narodzenie w jakieś akcje charytatywne. Dla wielu z nich to stały element strategii CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.

Publikacja: 26.12.2019 11:34

W tym roku w Gwiazdce z Fundacją Orange wzięło udział 1300 firmowych wolontariuszy.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

– Czas świąt nieodzownie kojarzy nam się z prezentami i obdarowywaniem. W ten trend wpisują się charytatywne działania w firmach – najwięcej z nich odbywa się właśnie w tym okresie – twierdzi Karol Krzyczkowski, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To właśnie przed Bożym Narodzeniem organizuje się wiele zbiórek rzeczowych i finansowych czy aukcji charytatywnych na rzecz placówek i organizacji, które najczęściej zajmują się osobami zagrożonymi wykluczeniem.

Potwierdzają to dane agencji zatrudnienia Randstad, która od kilku lat – pod koniec roku, przy okazji badania planów pracodawców – pyta ich również o działania związane ze świętami Bożego Narodzenia. W tegorocznym sondażu 18 proc. firm zadeklarowało, że z okazji świąt włączają się w akcje charytatywne. To podobny odsetek jak przed rokiem, ale w skali kilku lat widać, że popularność gwiazdkowej filantropii rośnie – szczególnie wśród dużych pracodawców, których stać na więcej świątecznych inicjatyw. Niemal każdy z nich włącza się w tym okresie w charytatywne akcje albo sam organizuje jakieś dobroczynne przedsięwzięcie, tym bardziej że często może to powierzyć specjalistom z firmowej fundacji.

Odpowiedzialny biznes także od święta

– Działania charytatywne, także te realizowane z okazji świąt Bożego Narodzenia, są jednym z wielu elementów odpowiedzialnego podejścia do biznesu, jakie staramy się wprowadzać w życie na co dzień – podkreśla biuro prasowe Orange. Przed świętami spółka organizuje nie jeden, ale kilka projektów dobroczynnych, na czele z Gwiazdką z Fundacją Orange – prowadzoną w ramach firmowego programu wolontariatu pracowniczego. Wolontariusze przebrani za mikołajów organizują świąteczne spotkania, pikniki, warsztaty czy przedstawienia dla dzieci z domów dziecka, hospicjów, placówek pomocowych, szpitali, fundacji i stowarzyszeń, rozdając też prezenty. W tegorocznej gwiazdce uczestniczyły 123 zespoły pracowników-wolontariuszy (łącznie 1300 osób), którzy dotarli ze wsparciem do ponad 6 tys. dzieci.

Inną świąteczną akcją Fundacji Orange jest Mikołajkowy Kiermasz w głównej siedzibie spółki, w Warszawie, na którym kilkanaście organizacji społecznych sprzedaje ozdoby wykonane przez swoich podopiecznych. W tym roku pracownicy spółki wzięli też udział w świątecznej zbiórce książek i artykułów plastycznych na rzecz dzieci z małych miast i wsi, odwiedzanych przez multimedialne pracownie Orange.

Jak wynika z niedawnego raportu FOB, aż 88 proc. firm, które prowadzą wolontariat pracowniczy, realizuje projekty okolicznościowe, np. z okazji świąt Bożego Narodzenia. – Często pracownicy włączają się w ogólnopolskie akcje takie jak Szlachetna Paczka czy zbiórki Banków Żywności i Caritas – dodaje Karol Krzyczkowski z FOB. Szlachetną Paczkę wspiera m.in. Kompania Piwowarska, w której jest to największy projekt wolontariatu pracowniczego. W tym roku paczki dla ponad 50 potrzebujących rodzin przygotowywało ponad 1600 wolontariuszy KP.

W imię świątecznej tradycji

Coraz więcej firm z sektora publicznego i prywatnego współpracuje też z Caritas Polska, największą organizacją charytatywną w kraju. – Widzimy znaczący wzrost w porównaniu z ubiegłymi latami – zaznacza Marta Bednarz z biura prasowego organizacji. Jedną z jej największych świątecznych akcji jest Wigilia Caritas organizowana z produktów dostarczonych przez sieć handlową Selgros Cash & Carry – w tym roku w 28 miastach Polski do wigilijnego stołu zasiądzie 10 tys. osób samotnych, starszych oraz bezdomnych.

– Zgodnie z tradycją w okresie przedświątecznym nie zapominamy o potrzebujących – podkreśla Monika Wszeborowska, rzecznik prasowy LPP, dodając, że LPP – jako firma rodzinna przywiązuje dużą wagę do budowania świątecznej atmosfery. Wspiera np. organizację „Choinki na Dolnym Mieście", przekazuje pieniądze na prezenty i zorganizowanie świąt dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i przeprowadza mikołajkowo-świąteczną zbiórkę karmy i innych artykułów dla schronisk dla zwierząt w Gdańsku i Krakowie. W przedświąteczne działania firmy mocno angażują się pracownicy – wolontariusze, czyli WolontWariaci, którzy w tym roku przebrani za mikołaja i jego pomocników rozdawali prezenty pacjentom szpitala dziecięcego w krakowskim Prokocimiu i podopiecznym Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło Gdańska.

Firmową tradycją w LPP jest też świąteczny kiermasz – z wyrobami i wypiekami pracowników, a także świąteczna integracja, podczas której pracownicy wykonywali „twórcze dzieła" według własnych pomysłów – kupione potem przez Fundację LPP. Zarówno środki z kiermaszu, jak i świątecznej integracji spółka przeznacza na działania charytatywne, a „twórcze dzieła" przekazuje dziecięcym oddziałom w szpitalach i domom dziecka.

Grudniowa kumulacja darczyńców

O grudniowej kumulacji akcji dobroczynnych mówi Magdalena Pękacka, dyrektorka Forum Darczyńców, dodając, że w te inicjatywy włączają się często firmowe fundacje. Tak robi np. Fundacja Santander Bank Polska, która co roku w listopadzie prowadzi nabór do świątecznych projektów wolontariackich w banku. – Pomysły na wsparcie wychodzą od pracowników, a beneficjentami tych działań są wskazane przez nich instytucje, np. ośrodki opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci i młodzieży – wyjaśnia prezes fundacji Marzena Atkielska.

W tym roku ponad 500 pracowników Santander Bank Polska zaangażowało się w akcję „Gwiazdor", przygotowując prawie 600 paczek z prezentami dla podopiecznych 30 ośrodków opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce. – Wolontariusze, którzy wzięli udział w tej akcji, powiedzieli, że ich praca niesie radość nie tylko potrzebującym dzieciom, ale również im samym. Z kolei zespół pracowników w Poznaniu zorganizował mikołajki dzieciom – podopiecznym Fundacji Olandia, z udziałem mikołaja, który przyniósł słodycze i rowery.

W wiele przedsięwzięć dobroczynnych, także przed świętami, angażują się też pracownicy PKO Banku Polskiego. Edyta Skorupska, ekspert w Departament Komunikacji Korporacyjnej banku, podkreśla, że w tym roku jego pracownicy wspólnie z Fundacją PKO Banku Polskiego włączyli się w przygotowanie prezentów dla podopiecznych domów samotnej matki w całej Polsce, organizowali zbiórki pieniędzy i kupowali prezenty dla podopiecznych stowarzyszeń i domów dziecka, wspierając także schroniska dla zwierząt.

Swój rekord liczby paczek świątecznych pobiła w tym roku Fundacja „Amicis" wspierana przez giełdową Grupę Amica. W gwiazdkowej akcji zorganizowanej pod hasłem „Dar serca od Amicis" kilkuset wolontariuszy (pracownicy grupy, strażacy z działającej przy fabryce we Wronkach OSP Amica oraz pracownicy KKS Lech) przygotowało ponad 1200 paczek żywnościowych dla ubogich rodzin, prezentów dla dzieci oraz spersonalizowanych paczek życzeń (w odpowiedzi na listy do Św. Mikołaja). – Zbieranie produktów, wspólne pakowanie paczek przez wolontariuszy i dostarczanie ich przez strażacki konwój świętomikołajowy stało się już tradycją – podkreśla Tomasz Pietrzyk, rzecznik Grupy Amica, dodając, że gwiazdkowa akcja jest organizowana od ok. 15 lat.

Dobroczynne karty

Połączeniem zaangażowania pracowników i firmowej fundacji są także świąteczne inicjatywy w grupie Cyfrowy Polsat. – Ich celem jest wsparcie najbardziej potrzebujących, w tym dzieci i młodzieży – wyjaśnia Olga Zomer, rzecznik prasowy spółki. Na przykład w ramach akcji Qurier Świętego Mikołaja pracownicy Cyfrowego Polsatu i Plusa zrealizowali 115 listów z marzeniami dzieci z trzech ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, a dodatkowo przygotowano świąteczne paczki za ponad 17 tys. zł m.in. dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Wśród gwiazdkowych działań Cyfrowego Polsatu i Plusa były też warsztaty rękodzieła świątecznego dla pracowników z dziećmi – zrobione wtedy ozdoby sprzedano na charytatywnym kiermaszu, zbierając środki na rehabilitację jednego z podopiecznych Fundacji Polsat, która przed świętami przekazała dwa samochody dla hospicjów dziecięcych w Gdańsku i Otwocku. Konta fundacji zasiliły też wpływy z Mikołajkowego Bloku Reklamowego Telewizji Polsat – ponad 1,2 mln zł), które będą przeznaczone na leczenie i rehabilitację jej podopiecznych.

Jak zaznacza Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w świąteczną pomoc można angażować się też pośrednio; firmy często decydują się na zakup kartek świątecznych czy prezentów firmowych od podmiotów ekonomii społecznej, angażujących do pracy np. osoby wykluczone. Inny pomysł na gwiazdkową filantropię podsuwa Sodexo Benefits and Rewards Services Polska, która od czterech lat oferuje kartę podarunkowa Sodexo z Pajacykiem. Małgorzata Kroh, dyrektor działu marketingu i rozwoju firmy, twierdzi, że wraz z dynamicznym rozwojem idei społecznej odpowiedzialności biznesu z roku na rok zainteresowanie tą kartą wzrasta – i to w dwucyfrowym tempie. Tym bardziej że jej zakup to realne wsparcie konkretnej grupy społecznej – niedożywionych dzieci z polskich szkół i placówek opiekuńczych objętych programem „Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy