Dokładnych statystyk podsumowujących 2019 r. na polskim rynku fuzji jeszcze nie ma. Według stanu na 12 grudnia zrealizowano niemal 180 przejęć – szacują Fordata i Navigator. Do tego doszło jeszcze kilka ogłoszonych pod koniec roku transakcji, ale wiele wskazuje, że w sumie w 2019 r. zawarto ich nieco mniej niż w 2018 roku. Eksperci są ostrożni z prognozami na 2020 r., ale liczą, że wydarzy się więcej megaprzejęć, co powinno przyciągnąć inwestorów zagranicznych i rozruszać nasz rynek M&A.
Najciekawsze sektory pod lupą
W 2019 r. najbardziej intensywną konsolidację przechodził w Polsce sektor mediowo-informatyczno-telekomunikacyjny. Odnotowano w nim niemal 40 transakcji odpowiadających za jedną piątą aktywności na polskim rynku. Warto wspomnieć m.in. o przejęciu ABC Daty przez międzynarodowy koncern Also za blisko 150 mln zł czy wartej 35 mln euro inwestycji Glovo, europejskiego wiodącego gracza na rynku aplikacji do zamawiania jedzenia w PizzaPortal, należący wcześniej do AmRestu.
Najwięcej emocji wzbudziła jednak inwestycja, o której rynek dowiedział się w drugiej połowie grudnia: Cyfrowy Polsat ogłosił zamiar zakupu ponad 18 mln akcji Asseco Poland stanowiących niemal 22 proc. kapitału informatycznej spółki. Szacowana wartość transakcji przekracza 1,1 mld zł. Strony liczą na efekty synergii.
– Synergie oczywiście się pojawią, ale w wymiarze policzalnym finansowo nie są one sednem tej inwestycji. Przede wszystkim chodzi nam o to, by każda ze stron skupiła się na tym, na czym zna się najlepiej. Cyfrowy Polsat będzie się skupiał na kreowaniu oraz oferowaniu produktów medialnych i komunikacyjnych dla polskich klientów indywidualnych i firm. Asseco zaś na produkcji i wdrażaniu własnego oprogramowania dla najważniejszych sektorów gospodarki – tak komentował na łamach „Parkietu" planowaną inwestycję Cyfrowego Polsatu w Asseco prezes i akcjonariusz informatycznej spółki Adam Góral. Już wiadomo, że chętni do sprzedaży akcji Asseco się znaleźli. Teraz analitycy zastanawiają się, czy Cyfrowy Polsat będzie chciał zwiększać zaangażowanie w kapitale rzeszowskiej firmy.
Polski rynek fuzji i przejęć podąża za światowymi trendami, co widać również w globalnej strukturze sektorowej najczęściej przejmowanych podmiotów.