Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 13:11 Publikacja: 06.11.2016 11:37
Uwe Zoellner, szef działu akcji europejskich, zarządzającym portfelami inwestycyjnymi Franklin Templeton Asset Management Ltd Frankfurt
Foto: Archiwum
Niemiecki indeks DAX niedawno wspiął się na tegoroczny szczyt i wygląda na to, że może zyskać jeszcze więcej. Wiele innych zachodnioeuropejskich indeksów giełdowych zyskiwało w ostatnich tygodniach, wychodząc na najwyższe poziomy od wielu miesięcy, i to pomimo wszystkich politycznych oraz gospodarczych czynników ryzyka, które wciąż dają o sobie znać. Skąd się wziął taki optymizm na rynkach?
To wygląda naprawdę zadziwiająco, że rynki są tak odporne i mają się tak dobrze przy tak niepokojących nagłówkach w gazetach. Musimy sobie jednak uświadomić, że te nagłówki często niewiele się liczą dla spółek i dla całej gospodarki. Kwestia Brexitu nie będzie wywierała realnego wpływu na rynki prawdopodobnie przez rok lub dłużej, a dla większości Europy nie jest ona aż tak wielkim problemem. Mamy irytujące epizody, takie jak kłopoty z podpisaniem umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA), ale dla codziennego życia spółek to naprawdę ma niewielkie znaczenie. Liczy się to, że prognozy przychodów idą lekko w górę, wskaźniki koniunktury PMI nie wypadają źle, a globalna sytuacja gospodarcza nie tworzy niekorzystnego środowiska dla firm. Europa jest więc w lepszej kondycji, niż można by pomyśleć, patrząc na nagłówki w gazetach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas