Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.05.2018 05:03 Publikacja: 21.05.2018 05:03
Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Zborowski
W rozpoczynającej się w poniedziałek emisji obligacji Orlen zaoferował dokładnie takie same warunki jak dwa tygodnie wcześniej, przestawiając tylko daty. Ponownie więc są to papiery czteroletnie oprocentowane na 1,2 pkt proc. ponad WIBOR 6M, ponownie o przydziale zadecyduje kolejność zapisów.
Już pierwsza majowa emisja pokazała, że zaproponowane warunki uzyskały względy inwestorów – cała oferowana pula (200 mln zł) znalazła amatorów pierwszego dnia przyjmowania zapisów. Do tej pory w podwójnych emisjach Orlenowi zdarzało się wykorzystywać powodzenie pierwszej z nich do podkręcenia warunków w kolejnej. Tym razem nie zdecydowano się na taki krok. Przyczyny mogą być różne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Obniżki stóp procentowych w perspektywie kilku–kilkunastu miesięcy oznaczają niższe zyski z obligacji korporacyjnych. Krajowi emitenci przetrwali czas wysokiego kosztu finansowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas