Notowania Ryvu Therapeutics podczas piątkowej sesji rosną o prawie 2 proc. Spółka przedstawiło dane kliniczne oraz przedkliniczne dla programu RVU120 podczas Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Hematologicznego. W oparciu o opublikowane wyniki Ryvu planuje rozpoczęcie kolejnego etapu badania.
Czy powstanie lek na białaczkę
Ryvu poinformowało, że związek RVU120 wykazuje obiecującą aktywność kliniczną u pacjentów z nawrotową i oporną ostrą białaczką szpikową oraz zespołami mielodysplastycznymi wysokiego ryzyka.
- Jesteśmy dumni z pomyślnego rozpoczęcia naszych badań fazy II. Motywujące jest to, że pierwsze wyniki bezpieczeństwa RVU120 w skojarzeniu z wenetoklaksem (lek wykorzystywany przy leczeniu m.in. białaczki limfocytowej - red.) są korzystne, co pozwala nam kontynuować badanie synergii RVU120 i wenetoklaksu u pacjentów - komentuje członek zarządu Ryvu i dyrektor medyczny, Hendrik Nogai. Dodaje, że firma pracuje też aktywnie nad nowymi strategiami terapeutycznymi dla pacjentów z nowotworami mieloproliferacyjnymi (przewlekłe choroby szpiku).
- W nadchodzących miesiącach spodziewamy się wzrostu liczby rekrutowanych pacjentów i odczytu danych z prowadzonych badań - zasygnalizował Nogai.
Polska biotechnologia w ważnym momencie
Nad Wisłą działa ponad dwieście firm zajmujących się odkrywaniem leków i terapii. Ponad 20 spółek z tej branży jest notowanych na giełdzie. Oprócz Ryvu są to m.in. Selvita, Celon Pharma, Captor, PolTreg, Pure Biologics, Scope Fluidics, Bioton czy Bioceltix. W ostatnich dniach pozytywne wieści napłynęły m.in. z Pure oraz z Captora.