Pod pismem do Mateusza Morawieckiego podpisały się:
American Chamber of Commerce,
Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”,
Konfederacja Lewiatan,
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED,
Aktualizacja: 23.02.2025 20:46 Publikacja: 06.09.2022 11:58
Foto: Adobe stock
Pod pismem do Mateusza Morawieckiego podpisały się:
American Chamber of Commerce,
Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”,
Konfederacja Lewiatan,
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED,
Organizacja Pracodawców Przemysłu Medycznego TECHNOMED,
Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED,
Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowych Producentów Leków,
Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty „PASMI”,
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA,
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Sygnatariusze apelu informują, że powodem wystąpienia z apelem do premiera jest fakt, projekt tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR), przekazany niedawno pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, nie uwzględnił zdecydowanej większość uwag do ustawy zgłoszonych w toku konsultacji publicznych. Zwracano w nich m.in. uwagę, że przyjęcie regulacji w wersji proponowanej przez resort zdrowia przyczyni się do wzrostu poziomu dopłat pacjentów do leków refundowanych i wyrobów medycznych oraz ograniczy ich dostępności, a także zagrozi ciągłości obrotu produktami refundowanymi.
Autorzy apelu podkreślają, że liczyli na wypracowanie w ramach dialogu społecznego takich zmian w ustawie, które byłby korzystne dla pacjentów, budowały stabilny rynek leków w Polsce i tworzyły warunki do zwiększania produkcji farmaceutycznej w Polsce.
Niestety, ich zdaniem, z nowej wersji projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej wynika, że Ministerstwo Zdrowia lekceważy wiedzę i doświadczenia producentów oraz dystrybutorów, a także nie bierze pod uwagę aktualnej sytuacji geopolitycznej zarówno w treści proponowanych przepisów, jak i w ocenie skutków regulacji. „Co więcej, proponowane rozwiązania w jeszcze większym stopniu zagrażają bezpieczeństwu lekowemu, możliwości zapewnienia dostępu do produktów refundowanych oraz zwiększaniu dostępu do skutecznych i bezpiecznych terapii” – informują sygnatariusze apelu.
Autorzy dokumentu przywołują m.in. sytuację związaną z wybuchem wojny w Ukrainie, nieprzewidywalnością otoczenia gospodarczego, brakami leków w całej UE, pandemią COVID-19 oraz koniecznością spłaty długu zdrowotnego. Podkreślają, że zwłaszcza w tym kontekście racjonalna legislacja w strategicznej dla bezpieczeństwa państwa dziedzinie staje się kluczowa.
Przedstawiciele branży zaznaczają, że w projekcie nowelizacji znalazły się znalazły się korzystne rozwiązania podnoszące wysokość marży hurtowej i aptecznej. „Trzeba jednak podkreślić, że bez wynikającej z inflacji indeksacji cen leków, wynosząca 1 proc. podwyżka marż będących pochodną tych cen – nie rozwiąże problemów rynku farmaceutycznego. Zwłaszcza, że twórcy projektu ustawy dostrzegają tę konieczność proponując w dokumencie 100 proc. podwyżkę i indeksację wynagrodzeń członków Komisji Ekonomicznej negocjującej ceny leków oraz podwyższanie opłat za procedury związane z wprowadzaniem leków na rynek” – informuje branża.
Autorzy apelu liczą na mediacje premiera Mateusza Morawieckiego w rozmowach z resortem zdrowia. Chcą wypracować nową wersję projektu ustawy (przed skierowaniem jej do dalszych prac Komitetu Stałego Rady Ministrów).
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Książek Holding, będący największym akcjonariuszem Synektika, znalazł chętnych na wszystkie akcje oferowane w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu po 225 zł za sztukę.
Na upłynnienie 10-proc. pakietu akcji spółki zdecydował się jej największy akcjonariusz wykorzystując trwający od dłuższego czasu trend wzrostowy.
Rozmowy z potencjalnym partnerami są na różnych etapach. Najbardziej zaawansowane dotyczą cząsteczki OATD-01, gdzie obecnie widzimy największy potencjał komercyjny i rynkowy – mówi prezes Molecure Marcin Szumowski.
Biotechnologiczna spółka zamierza przeprowadzić emisję akcji w celu pozyskania środków na wsparcie komercjalizacji projektów.
Zarząd firmy działającej w sektorze medycznym optymistycznie ocenia perspektywy 2025 roku, widząc miejsce na dalszy wzrost przychodów.
Agencja Badań Medycznych ogłosiła listę projektów, które otrzymają łącznie blisko113 mln zł dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPOiZO). Wśród beneficjentów jest kilka giełdowych firm.
Stwierdzenia amerykańskiego prezydenta i idące za nimi działania budzą coraz większy niepokój i są źródłem wzrostu niepewności na rynkach finansowych. Trudno się więc dziwić, że na giełdy zaczyna zaglądać korekta, a złoto bije kolejne rekordy.
– Błędy w polityce pieniężnej podkopały wiarygodność NBP. To sprawiło, że inflacja była i wciąż jest taka wysoka – mówi dr Wojciech Paczos z Cardiff University.
Izba Domów Maklerskich proponuje "FIT for 55 – dla rynków kapitałowych” czyli redukcję obecnego poziomu obciążeń regulacyjnych co najmniej o 55 proc. do roku 2030, połączoną z moratorium na nowe przepisy.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Firma XTB stawia coraz mocniejsze kroki w Ameryce Południowej. Właśnie otrzymała ona licencję agenta papierów wartościowych w Chile.
Hurtowe ceny jaj sięgnęły 7,44 dolara za tuzin. Ale konsumenci wciąż płacą mniej: średnia krajowa cena jaj w styczniu wyniosła 4,95 dolara za tuzin. To o 53 proc. więcej niż w zeszłym roku. Dotychczasowy rekord ze stycznia 2023 r. wynosił 4,82 dolara.
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. W protokole wskazano, że zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej USA mogą zakłócić proces dezinflacji.
Potwierdzają się informacje "Parkietu". Kamil Kliszcz, szef analityków w BM mBanku, oficjalnie poinformował, że po prawie 20 latach rozstaje się z grupą mBanku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas