Spółka OncoArendi Therapeutics złożyła w KNF prospekt emisyjny

Biotechnologiczna firma chce zadebiutować na warszawskim parkiecie w I połowie 2018 r. Swoje potrzeby kapitałowe szacuje na kilkadziesiąt milionów złotych.

Publikacja: 18.12.2017 10:54

Spółka OncoArendi Therapeutics złożyła w KNF prospekt emisyjny

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Biotechnologiczna firma OncoArendi Therapeutics specjalizującą się w poszukiwaniu i rozwoju nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych i nowotworowych, złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z zamiarem wejścia na warszawski parkiet.

- Zdecydowaliśmy się na emisję akcji w drodze oferty publicznej i wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, aby pozyskać środki finansowe na realizację obecnie prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych oraz na wkład własny do finansowania nowych projektów. Naszym celem strategicznym jest doprowadzenie projektów badawczo-rozwojowych do optymalnego momentu umożliwiającego ich komercjalizację, poprzez podpisanie umowy partneringowej lub sprzedaż licencji globalnym firmom farmaceutycznym. Mam nadzieję, że będziemy gotowi na przeprowadzenie IPO w pierwszej połowie przyszłego roku, ale ostateczną decyzję o terminie oferty uzależniamy m.in. od sytuacji na rynku kapitałowym – mówi Marcin Szumowski, prezes zarządu, współtwórca i akcjonariusz OncoArendi Therapeutics.

Na rozwój prowadzonych obecnie projektów badawczych spółka pozyskała dotychczas środki od inwestorów prywatnych oraz w trybie konkursowym z licznych grantów współfinansowanych ze środków krajowych, funduszy UE, programu Horyzont 2020 oraz Narodowego Instytutu Zdrowia w USA. W gronie inwestorów jest też Michał Sołowow. OncoArendi Therapeutics swoje potrzeby kapitałowe szacuje na kilkadziesiąt milionów złotych.

OncoArendi prowadzi badania nad potencjalnymi lekami drobnocząsteczkowymi w dwóch obszarach terapeutycznych. Pierwszy to choroby o podłożu zapalnym, prowadzące do nieodwracalnych zmian w obrębie układu oddechowego. W wyniku prac badawczych wybrany został najbardziej zaawansowany związek, -OATD-01, który w zwierzęcych modelach chorób wykazał działanie przeciwzapalne i spowalniające proces włóknienia, a stosowany może być np. w terapii astmy, idiopatycznego włóknienia płuc lub sarkoidozy. Kandydat kliniczny OATD-01 przeszedł już fazę rozwoju przedklinicznego, a we wrześniu tego roku firma OncoArendi otrzymała pozwolenie od niemieckiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych na rozpoczęcie badań klinicznych. W efekcie, w październiku bieżącego roku pierwsza grupa ochotników otrzymała związek OATD-01 w ramach badania klinicznego pierwszej fazy, typu „First in Human", prowadzonego w ośrodku klinicznym w okolicy Monachium.

- Pierwsze podanie związku OATD-01 u pacjentów jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju zupełnie nowej klasy leków. Uważamy, że inhibitory białek z rodziny chitynaz mają duży potencjał, aby stać się nowymi lekami w terapii przewlekłych chorób układu oddechowego. Pierwsze podanie związku OATD-01 jest także istotnym wydarzeniem w rozwoju OncoArendi Therapeutics, która jest trzecią firmą w historii polskiej farmacji, której udało się doprowadzić kandydata na innowacyjny lek do rozwoju klinicznego – mówi Stanisław Pikul, jeden z założycieli i członek zarządu spółki.

Drugim obszarem terapeutycznym spółki jest onkologia. OncoArendi pracuje nad rozwojem nowej immunoterapii przeciwnowotworowej, która obecnie stanowi obszar terapeutyczny o największym potencjale rynkowym. Najbardziej zaawansowana cząsteczka to OATD-02, z grupy inhibitorów arginazy, które mają na celu zwiększyć skuteczność innych leków stosowanych w leczeniu pacjentów z nowotworami jelita grubego, płuca, skóry, a być może także u chorych z nowotworami mózgu.  OATD-02, drugi kandydat kliniczny OncoArendi, został wyłoniony w czerwcu 2017 roku i znajduje się obecnie na etapie rozwoju przedklinicznego.

OncoArendi prowadzi też prace nad kilkoma innymi cząsteczkami, m.in.: nad cząsteczką blokującą selektywnie białko CHIT1, która może być zastosowana w leczeniu rzadkich chorób układu oddechowego takich jak idiopatyczne włóknienie płuc lub sarkoidoza. Badania prowadzone są także nad związkiem blokującym białko YKL-40 do zastosowania w terapii nowotworów, w szczególności glejaka wielopostaciowego.

Medycyna i zdrowie
Odbicie w wynikach Mercatora dało nadzieję
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka podrożała już o ponad 30 proc. Czy kurs może dalej rosnąć?
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka przejmuje. To dopiero początek
Medycyna i zdrowie
Amerykanie nie dotrzymali słowa. Kurs Pure tonie
Medycyna i zdrowie
Prezes Synektika: Szczyt możliwości jeszcze przed nami
Medycyna i zdrowie
Rozczarowujący kwartał Neuki. Kurs mocno w dół