Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO

Raport bieżący nr 9 / 2025
Data sporządzenia: 2025-04-22
Skrócona nazwa emitenta
INC
Temat
Aktualizacja kierunków rozwoju Grupy Kapitalowej
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
Zarząd Spółki, w nawiązaniu do wcześniej publikowanych raportów bieżących, przekazuje poniżej kierunki rozwoju Grupy Kapitałowej INC na lata 2025-2026:

I. Stan obecny

Grupa Kapitałowa INC w 2020 r. ogłosiła kierunki rozwoju Grupy (zaktualizowane w grudniu 2021 r.), w ramach których zakładała m.in. rozszerzenie zakresu zezwolenia DM INC, uzyskanie statusu uczestnictwa bezpośredniego w KDPW, zwiększenie średniej wielkości przeprowadzanych ofert oraz aktywności na rynku regulowanym.
Zakładane kierunki rozwoju zostały zrealizowane:
- Dom Maklerski INC rozszerzył zakres zezwolenia i uzyskał status uczestnika bezpośredniego KDPW;
- w sierpniu 2023 r. uruchomiona została usługa depozytariusza dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych, a do dnia niniejszego raportu obsługiwane jest 23 FIZ z 4 TFI, co oznacza, że ta linia biznesowa zapewnia istotne przychody uniezależnione od koniunktury rynkowej;
- zbudowano, z wykorzystaniem doświadczeń z przeprowadzanych w latach 2020-2021 ofert o charakterze tzw. crowdfundingowym, Platformę ofert publicznych, która służy Domowi Maklerskiemu do przeprowadzania ofert publicznych w reżimie usług maklerskich, bez ograniczenia co do wielkości i charakteru emisji;
- zwiększyła się średnia wartość ofert przeprowadzanych przez Dom Maklerski – w latach 2020-2021 średnia oferta to 2,1 mln PLN (71 ofert), a w latach 2023-2024 5,14 mln PLN (26 ofert);
- zwiększono obecność na rynku regulowanym – w latach 2023-2024 Dom Maklerski INC uczestniczył w 4 na 19 ogółem debiutów spółek na rynku regulowanym.
Jednocześnie utrzymana została pozycja lidera w zakresie wprowadzeń do obrotu w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect - w latach 2020-2024 INC S.A. wprowadził do obrotu 30 nowych spółek, co stanowiło 33,71 % ogólnej liczby wprowadzeń na tym rynku.

II. Kierunki rozwoju

1. Realizacja IPO, SPO i ABB o większej skali oraz emisji obligacji

Dom Maklerski posiada ugruntowaną pozycję w obszarze projektów w zakres 1-5 mln EUR. Celem rozwoju będzie zdobycie takiej pozycji w obszarze ofert o wartości ok. 5-15 mln EUR, w tym o bardziej złożonym charakterze. Zakładane jest także zwiększenie obecności w zakresie emisji obligacji.

W tym zakresie, zakładane jest:
- wdrożenie technologii pozwalających na większą automatyzację procesów operacyjnych, w tym AML/KYC, back-front office,
- rozszerzenie zakresu zezwolenia o nabywanie papierów wartościowych na rachunek własny,
- rozbudowa zespołu o osoby posiadające doświadczenie w bankowości inwestycyjnej w zakładanych segmentach ofert lub pozyskanie strategicznego partnera, posiadającego istotne kompetencje w tym obszarze.

2. Zwiększenie aktywności na rynku transakcji niepublicznych

Celem jest zwiększenie skali działalności w obszarze transakcji niepublicznych, to znaczy nie związanych bezpośrednio z dokonywaniem ofert kierowanych do nieoznaczonego adresata lub wprowadzaniem akcji do obrotu w zorganizowanym systemie obrotu.
W ramach tego obszaru Dom Maklerski zamierza aktywnie poszukiwać i angażować się w transakcje o charakterze transakcji M&A, wykupów lewarowanych czy wykupów menedżerskich oraz innych operacji strukturyzowanych z użyciem finansowania zewnętrznego. Ten obszar działalności obejmować będzie także rynek private debt.
Obszar transakcji niepublicznych nie wymaga istotnych nakładów inwestycyjnych, ale niezbędne będzie:
- rozbudowa zespołu o osoby posiadające doświadczenie w bankowości inwestycyjnej w zakładanym segmencie lub pozyskanie strategicznego partnera, posiadającego istotne kompetencje w tym obszarze.
- rozszerzenie zakresu zezwolenia o doradztwo i inne usługi w zakresie łączenia, podziału oraz przejmowania przedsiębiorstw

3. Rozbudowa i optymalizacja usług depozytariusza i usług ewidencyjnych oraz technicznych

Celem jest zwiększenie liczby obsługiwanych FIZ do około 30 na koniec 2025 r. i ponad 40 na koniec 2026 r., z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa i jakości usług dla klientów.

W obszarze usług ewidencyjnych, celem jest rozszerzenie statusu uczestnictwa w KDPW, zwiększanie skali usług agenta/pośrednika i sponsora emisji oraz uzyskanie możliwości realizacji usług w obszarze wezwań i delistingów.

4. Rozwój nowej linii biznesowej – zarządzanie aktywami i doradztwo inwestycyjne

Celem jest opracowanie i wdrożenie usług zarządzania aktywami, wealth management i doradztwa inwestycyjnego ukierunkowanych na klientów z segmentu High Net Worth Individuals (HNWI), w tym fundacji rodzinnych. Usługi wealth management realizowane są w Polsce przez tzw. family offices, działające niejednokrotnie w szarej strefie regulacyjnej. Dom Maklerski może zapewnić zgodność regulacyjną oraz zaoferować ww. klientom połączenie konserwatywnych strategii inwestycyjnych z możliwością dostępu do potencjalnie wysokowzrostowych projektów z segmentu MŚP.

W tym zakresie, zakładane jest:
- uzyskanie rozszerzenia zakresu zezwolenia o zarzadzanie aktywami,
- rozbudowa zespołu o osoby posiadające doświadczenie w bankowości inwestycyjnej w zakładanych segmentach ofert lub pozyskanie strategicznego partnera, posiadającego istotne kompetencje w tym obszarze,


III. Obszar inwestycyjny

W ramach Grupy działalność inwestycyjna obejmuje:
1/ Działalność Carpathia Capital S.A. jako Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej mającej charakter opportunity fund, inwestującej w małe i średnie spółki.
2/ Działalność INC Private Equity ASI S.A. jako Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej mającej charakter pre-ipo fund, inwestującej w spółki na etapie poprzedzającym IPO i debiut w obrocie zorganizowanym (INC S.A. posiada 100 % kapitału).

W obszarze inwestycyjnym nie są planowane istotne zmiany, z zaznaczeniem, że Grupa podejmuje w wybranych przypadkach aktywne działania mające na celu wprowadzenie inwestycji portfelowych do obrotu czy też zwiększenie wartości spółek portfelowych poprzez np. operacje odwrotnych przejęć.

IV. Wizja rozwoju

Celem rozwoju będzie pozycja wiodącego podmiotu w segmencie bankowości inwestycyjnej dla ofert i projektów o wartości 5-15 mln EUR, z jednoczesnym rozwojem usługi depozytariusza oraz wdrożeniem nowych usług w obszarze zarządzania aktywami i zachowaniem pozycji lidera w segmencie małych i średnich spółek na rynku regulowanym i NewConnect.

MESSAGE (ENGLISH VERSION)

INFORMACJE O PODMIOCIE>>>

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2025-04-22 Sebastian Huczek Wiceprezes Zarządu Sebastian Huczek