Łagodzenie chińskiego ryzyka

Niektóre części rynku mogą wydawać się tanie, jednak zgromadzone ryzyko sprawia, że należy do nich podchodzić z rezerwą.

Mocne dane, jastrzębia Rada?

Przyspieszająca inflacja bazowa i presja płacowa mogą sugerować potrzebę większego zacieśnienia polityki monetarnej przez RPP.

Im gorzej teraz, tym lepiej w przyszłości

W ostatnim czasie możemy obserwować kilka ciekawych trendów na rynkach akcji, w szczególności patrząc na rynek amerykański.

Między surowcami a obligacjami = gotówka

Ostatecznie co do akcji, jak i obligacji w ujęciu globalnym kluczowe będzie posiedzenie Fedu zaplanowane na 15 czerwca br.

WIG20 jak w lipcu 2018 roku?

Skrajny pesymizm inwestorów ankietowanych przez SII osiągnął poziom widziany wcześniej jedynie przez pół roku, od końca czerwca 2018 r.

Deglobalizacja i jej konsekwencje

Poza akcjami i obligacjami warto postawić na nieco inne klasy aktywów, szczególnie te, które lepiej sobie radzą w środowisku wyższej inflacji.

Ropa na wagę złota

Po trwających kilka tygodni rozmowach na temat wprowadzenia embarga na rosyjską ropę Unia Europejska osiągnęła kompromis.

Majowe umocnienie złotego i co dalej?

Kontynuacja trendu umocnienia złotego może być wyzwaniem. W maju krajowa waluta zyskała ponad 4 proc. do USD i ponad 2 proc. do euro.

Gdy bessa rynkowa trafia pod strzechy

Trudno obecnie wykluczyć scenariusz kilkutygodniowego rynkowego odbicia, obecnie nieco większy niż kontynuacja spadków.

Trend opodatkowywania „nadzwyczajnych zysków”

Wojna i konieczność subsydiowania cen paliw i energii (poprawia notowania partii rządzącej) wymagają dodatkowych środków.

Rentowność za oceanem się stabilizuje

Skąd wzięło się tak dobre ostatnio zachowanie obligacji w trakcie trwającego zacieśniania monetarnego w Stanach Zjednoczonych?

Chocholi taniec inwestorów

Drugi kwartał z rzędu rynek kapitałowy nie rozpieszcza inwestorów. Coraz więcej problemów wywołuje u nich skrajne emocje.

Spółki wzrostowe – bez przełomu

Kolejne tygodnie maja nie przynoszą przełomu w sytuacji na światowych giełdach, w szczególności na tej najważniejszej, amerykańskiej.

Polska jak... Włochy?

Wysoka rentowność oczekiwana przez zagranicznych inwestorów w przypadku polskich papierów denominowanych w euro może wskazywać na znaczący wzrost ryzyka.

Spokojny tydzień z wynikami spółek w tle

Brak ważnych publikacji makro sprawia, że najbliższy tydzień na GPW upłynie głównie pod znakiem publikacji raportów finansowych przez spółki.

Subiektywny Punkt Widzenia: Powtórka z 2018, 2008 czy 2000 r.?

Wciąż nie ma odpowiedzi, czy najgorsze jest już za inwestorami, czy jednak druga połowa roku będzie kontynuacją rynkowych turbulencji.

Korekta cen akcji jak na początku marca?

Jeszcze dwa dni temu można było sądzić, że krach na kryptowalucie („stablecoin") luna, który sprowadził jej kurs z ponad 100 dolarów w kwietniu do zera, to...

Przerwa w bessie, czy może hossa?

Aby trend wzrostowy wrócił na trwałe, gospodarka powinna zaliczyć miękkie lądowanie przy obniżającej się inflacji skutkującej mniejszą agresywnością polity...

Eurodolar osiągnie parytet?

Wygląda na to, że zbliżamy się do przełomu, jeżeli chodzi o prowadzoną politykę monetarną w strefie euro. Jak to wpłynie na rynek walutowy?

Indeks WIG20 z szansą na dłuższe odreagowanie

Na gruncie analizy technicznej perspektywy dla polskiego rynku akcji na najbliższe kilka tygodni prezentują się wcale nie tak źle.