Symboliczna zmiana warty

W ostatnich dniach mogliśmy obserwować szereg niekoniecznie optymistycznych informacji z rynków – światowych i krajowego.

U progu bessy – aktualizacja

Sytuacja techniczna polskiego indeksu WIG wygląda fatalnie. Korekta się należy, ale ciężko być optymistą w obliczu sytuacji na świecie i w kraju.

Tylko przez 1,2 proc. czasu było bardziej pesymistycznie

Wśród polskich inwestorów jest jedynie 19,1 proc. optymistów i aż 56,6 proc.pesymistów. To ósmy najgorszy wynik w historii.

Sell in May...

Okres korekty to okazja do wyczyszczenia portfela ze spółek, które nie odbiją się łatwo od dna. Warto natomiast zatrzymać spółki dywidendowe.

Początek końca panicznej wyprzedaży długu?

O tym, czy największy rynek akcji na świecie formalnie rozpocznie bessę już w tym tygodniu, zadecydują zapewne dane o inflacji CPI z USA.

Na świecie także coraz wyżej

Wzrost krzywych dochodowości na rynku stopy procentowej wynika głównie z rosnących oczekiwań na dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej.

Niebezpieczny hazard

Ostatnie odczyty inflacji i powiązane z nimi wywołujące emocje na rynku działania banków centralnych przywołują w pamięci wydarzenia sprzed mniej więcej roku.

Słabość WIG do końca roku lub do spadku w rejon 42 tys. pkt

W kolejnym Subiektywnym Punkcie Widzenia podkreślę, że obserwujemy materializowanie się przeceny na rynku o większej skali.

13. z rzędu czarna świeca na WIG20?

Najbliższe dni powinny być dobrym czasem do zakupów ponownie przecenionych akcji przed wiosenno-letnią korektą wzrostową.

Czekając na sezonowy „krach”

Rynki nie grzeszą siłą, jeżeli w zwykle dobrym dla siebie okresie przynoszą wyraźnie „negatywne" stopy zwrotu.

Kwiecień nie rozpieszczał inwestorów

W marcu wydawało się, że rynki dość szybko podniosą się po stratach spowodowanych wojną, ale kwiecień kompletnie zmienił obraz sytuacji.

U progu bessy

Początek wojny w Ukrainie przyniósł mocne tąpnięcie indeksów, chwilowo nawet powyżej 10 proc. podczas jednej sesji.

Sentymentalny szok

Tak niski poziom nastrojów odnośnie do perspektyw rynku akcji w USA obserwowany był w 35-letniej historii sondażu jedynie dwukrotnie.

W co gra Fed?

Szef Fedu przyznał niedawno, że powolne podwyżki stóp procentowych prawdopodobnie nie pomogą obniżyć inflacji w rozsądnym czasie.

Historyczne stopy zwrotu to nie wszystko

Historyczne wyniki, którymi często kierują się inwestorzy, w przypadku rynku długu są w pewnym sensie „antywskaźnikiem".

Pożegnanie z ujemnymi rentownościami

Po raz pierwszy od 2014 r. rentowności wszystkich obligacji benchmarkowych krajów strefy euro są notowane powyżej zera.

Słaby poświąteczny tydzień

Podczas gdy okres przed Wielkanocą przyniósł uspokojenie na rynkach i utrzymanie wcześniejszego status quo na warszawskim parkiecie, to krótszy ubiegły tyd...

Stagflacja jest w cenie?

Wydaje się, że stagflacja nie jest uwzględniona w wycenach na rynku i należy do niezmaterializowanych czarnych łabędzi.

En’yasu, czyli słabość jena. I kres mocy Netfliksa

Słabość japońskiej waluty można wiązać z wysokimi cenami surowców energetycznych oraz utrzymywaną łagodną polityką tamtejszego banku centralnego.

Jak stracić 35 miliardów dolarów

Nie ma możliwości ucieczki od strat. Te zawsze się pojawiają, w mniejszej bądź większej skali. Co zrobić, żeby je ograniczyć?