Korekta na rynku surowców

Po okresie wzrostów korekta dotknęła również rynek surowców. Wydarzenia z minionego tygodnia stanowiły wspaniałą pożywkę dla rynku towarowego

Publikacja: 12.11.2010 16:20

Decyzja o wpompowaniu w rynek kolejnych sum pieniędzy zwiększyła apetyty na bardziej ryzykowne aktywa w tym surowcowe. Z kolei w dobiegającym końca tygodniu uwaga inwestorów skupiona była na wydarzeniach z Europy. Ponownie powrócił problem nadmiernego zadłużenia Irlandii.

Obawy o bankructwo tego kraju zrodziły presję spadkową w notowaniach euro i ograniczyły chęć inwestorów do lokowania kapitału w bardziej ryzykownych aktywach. W efekcie ceny surowców zanotowały lekką przecenę. Dodatkowym impulsem negatywnym stały się również publikacje makro z Chin. Inflacja w tym kraju w październiku wyniosła 4,4 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano 4 proc. r/r.

Wynik wyższy od prognoz zrodził rynkowe spekulacje na temat podwyżki stóp procentowych i dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, co z kolei może negatywnie wpłynąć na popyt na surowce. W efekcie szczególnej przecenie podlegały notowania metali, co pociągnęło w dół również kursy dolara australijskiego oraz kanadyjskiego.

Cena ropy naftowej nie zdołała sforsować oporu na poziomie 90 USD za baryłkę. Jednak biorąc pod uwagę niezadowolenie państw grupy OPEC z niskich poziomów cenowych w stosunku do ostatniego osłabienia dolara oraz zbliżający się sezon grzewczy widać, że potencjał do dalszych wzrostów wciąż istnieje. Ewentualne przełamanie poziomu 90 USD otwiera drogę do psychologicznej bariery 100 USD.

W mijającym tygodniu cena złota ustanowiła nowe historyczne szczyty na poziomie 1425 USD za uncję. Po tym ruchu cena kruszcu powróciła poniżej granicy 1400 USD, stabilizując się w tej okolicy. Po okresie dynamicznych wzrostów sytuacja na rynku złota zdaje się wracać do normalności. Wzrosty przeplatają się ze spadkami przy zachowaniu prawidłowości trendu wzrostowego, czyli coraz wyższych górek i dołków. W dalszym ciągu najlepszym rozwiązaniem wydaje się szukanie okazji do podłączenia się do ruchu wzrostowego.

Komentarze
Jastrzębi Powell studzi rynki
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Komentarze
Kto za to zapłaci?
Komentarze
Fed w kalendarzu
Komentarze
Bardziej zachowawczy Fed
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Komentarze
Bez zaskoczenia w USA
Komentarze
Zamrożone decyzje