Poprawa nastrojów na giełdach

Środowa sesja przyniosła odreagowanie na europejskich giełdach. Wprawdzie na wcześniejszych sesjach nie było widać silnej chęci do wyprzedaży akcji i przeważały jedynie umiarkowane spadki, to również strona popytowa była mocno osłabiona

Publikacja: 01.12.2010 15:21

Kupujących w dalszym ciągu ograniczała przede wszystkim niepewność związana z „kryzysem zadłużenia” w strefie euro. Jednak przyznanie Irlandii pomocy finansowej i zapowiedź reform w tym kraju istotnie zmniejszyły ryzyko jego bankructwa. Oczy inwestorów z niepokojem zwróciły się tym razem na Hiszpanię.

Jednak w przypadku tego kraju, perspektywa konieczności przyznania pomocy finansowej ze strony UE i MFW wydaje się być odległa. Tym bardziej, że obecnie rentowności 10-letnich hiszpańskich obligacji skarbowych utrzymują się wciąż poniżej oprocentowania, po jakim udzielona została pomoc finansowa dla Irlandii, czyli 5,8 proc. Być może w końcu inwestorzy uwierzyli, że obecne zawirowania rynkowe da się szybko zażegnać, co widoczne jest w zahamowaniu dalszej przeceny euro oraz odbiciu na rynku akcji.

Wciąż sporą siłę prezentuje niemiecki indeks DAX, który nie poddał się ostatniej presji spadkowej, a teraz wraz z poprawą nastrojów znacząco zyskuje na wartości. Tym samym scenariusz osiągnięcia poziomu 7000 pkt w dalszym ciągu jest aktualny.

Również indeks WIG20 dyskontuje poprawiające się nastroje. Dalsze spadki zostały zatrzymane przez okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym WIG20 utrzymuje się od przełomu czerwca i lipca. Spośród spółek wchodzących w skład indeksu krajowych blue-chipów największym zainteresowaniem cieszą się najbardziej płynne walory, co wraz z odrabianiem przez złotego ostatnich strat świadczyć może o powrocie kapitału zagranicznego na nasz rynek.

[i]Sporządził:

Komentarze
Łapanie oddechu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków