Doniesienia wskazywały, że klub będzie dążył do uzyskania około miliarda dolarów w celu zmniejszenia swojego zadłużenia. Man Utd przyjął jednak docelowo kwotę 100 mln dolarów. Nie ujawnił, ile akcji zamierza sprzedać w ramach oferty publicznej w celu uzyskania tych 100 mln – informację tę przekaże natychmiast po jej ogłoszeniu. W oczekiwaniu na upublicznienie pozostałych szczegółowych informacji dotyczących oferty publicznej, przyjrzyjmy się wykazanym we wniosku wynikom finansowym klubu z ostatnich trzech lat.
Wzrost przychodów Wzrost przychodów klubu piłkarskiego w znacznej mierze zależy od jego ogólnych wyników na boisku. Największy potencjał wzrostu dla Manchesteru United leży w segmencie komercyjnym, w którym klub może wykorzystać siłę swojej marki, podobnie jak miało to miejsce w Azji w ciągu ostatnich kilku lat. Segment ten stanowił główne źródło wzrostu przychodów klubu.
Wpływy z meczów są w znacznej mierze powiązane z liczbą rozgrywek, w których uczestniczy zespół, tj. zasadniczo z wynikami osiąganymi przez ten zespół w rozgrywkach na poziomie europejskim i krajowym, z wyłączeniem Ligi Mistrzów. W tym segmencie przychodów ich górna wysokość ograniczona jest jednak pojemnością stadionów i maksymalną długością sezonu piłkarskiego.
Przychody z transmisji pochodzą z praw światowych telewizji do transmitowania meczów, w których klub ma swój udział. Biorąc pod uwagę fakt, że umowa na transmitowanie meczów na najbliższe trzy sezony ligi angielskiej wzrosła w tym roku o 70%, Manchester United z pewnością uzyska wzrost przychodów w tym segmencie w ciągu najbliższych lat.
Na wykresie 1 widać, że wzrost przychodów w 2011 r. był korzystny ? wynosił 15,7% w porównaniu z dołkiem na poziomie 2,9% osiągniętym w poprzednim roku. Przez dziewięć miesięcy do marca 2012 r. Manchester United uzyskał sześcioprocentowy wzrost przychodów w porównaniu z poprzednim rokiem, w którym przychody komercyjne wzrosły w ujęciu rok do roku o 16,8%.