Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.04.2025 23:09 Publikacja: 21.05.2023 08:41
Joanna Ałasa Sustainability Principal Ekspert, Centrum Eksperckie ESG Innowacje, ING Bank Śląski SA
Foto: materiały prasowe
Zrównoważony rozwój i związane z nim promowanie kwestii środowiskowych i społecznych staje się tematem obecnym coraz częściej w dyskusjach podejmowanych przez inwestorów instytucjonalnych podczas spotkań z przedstawicielami spółek giełdowych. Dotychczas większość tych rozmów inicjowana była przez inwestorów zagranicznych. Jednak wraz z wejściem w życie nowych regulacji oraz coraz większymi implikacjami biznesowymi temat poruszany jest również przez lokalne podmioty. Rozmowy te zazwyczaj opierały się o wewnętrzną listę zagadnień lub pytań, które dana instytucja uznawała za istotne w oparciu o różne standardy rynkowe, takie jak na przykład matryce istotności SASB. Za sprawą nowych regulacji wchodzimy w kolejny etap rozwoju tego dialogu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas