Zakończony niedawno rok był dla Auto Partnera rekordowy pod względem wypracowanych przychodów ze sprzedaży. Po wzroście rok do roku o 25 proc. spółka może się pochwalić wynikiem sprzedaży na poziomie 2,84 mld zł. Efektowny wzrost to efekt utrzymującego się wysokiego zapotrzebowania na części na rynku wtórnym, wspartego rosnącą liczbą napraw, oraz rozbudową sieci dystrybucji, która zwiększyła potencjał sprzedaży.

– Miniony rok był dla nas rekordowy pod wieloma względami, pierwszy raz w naszej historii przebiliśmy barierę 2 mld zł przychodów już po trzech kwartałach roku. Co więcej, obecnie blisko 50 proc. naszych przychodów pochodzi z eksportu. Nie zamierzamy się jednak zatrzymywać i chcemy dalej rosnąć – podkreśla Aleksander Górecki, prezes Auto Partnera.

Korzystając z dobrej koniunktury, Auto Partner rozbudowuje sieć dystrybucji i ofertę produktów, co w biznesie dystrybucyjnym wiąże się z zapewnieniem odpowiedniej powierzchni magazynów, stąd decyzja o uruchomieniu nowego centrum logistyczno-magazynowego w Zgorzelcu. Ma ono zapewnić grupie przestrzeń do dalszego wzrostu przychodów wynikającego ze zwiększania skali działalności w regionie, w Europie Zachodniej i Południowej. – Postanowiliśmy zwiększyć naszą powierzchnię, która już teraz wynosi ponad 100 tys. m2 (centra dystrybucyjne), o blisko jedną trzecią. Ułatwi nam to m.in. zintensyfikowanie działalności poza granicami Polski. Dlatego zdecydowaliśmy się postawić na nowe centrum logistyczne przy granicy z Niemcami i Czechami – wyjaśnia prezes. Nowe centrum zacznie funkcjonować od 2025 r. Łączna powierzchnia magazynowa Grupy Auto Partner docelowo zwiększy się do 130 tys. m2.

Jak zauważa Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas, w wynikach Auto Partnera coraz większego znaczenia nabiera sprzedaż zagraniczna, która rośnie zauważalnie szybciej niż przychody na krajowym rynku. – Korzystne trendy na rynku wtórnym części utrzymują się, co przy mocnym bilansie oraz dalszej intensyfikacji sprzedaży zagranicznej będzie wsparciem dla wyników w najbliższych kwartałach. Spółka nie dostrzega spowolnienia popytu. Efekt dźwigni operacyjnej oraz wzrost udziału eksportu do ponad 50 proc. przychodów (w 2025 r. otwarcie nowego centrum logistycznego nakierowanego na eksport) powinny wspierać dalszy dynamiczny wzrost wyników – uważa ekspert.