Ponad 160 kandydatów do zarządu PKN

Wszyscy członkowie obecnego zarządu Orlenu złożyli konkursowe aplikacje i ubiegają się o reelekcję - wynika z informacji "Parkietu". Mają bardzo wielu kontrkandydatów

Aktualizacja: 27.02.2017 15:54 Publikacja: 09.05.2008 00:34

Wczoraj o godzinie 16 upłynął termin, w jakim chętni na stanowiska w zarządzie Orlenu mogli składać aplikacje. Rada nadzorcza, która przed tygodniem wybrała nowego prezesa koncernu Wojciecha Heydla, tym razem poszukuje od czterech do siedmiu członków zarządu. Jak wynika z naszych informacji, aplikacje przedłożyć miało nawet ponad 160 kandydatów. To rekord. W niedawnym konkursie na prezesa i czterech członków zarządu PGNiG złożono "tylko" 58 wniosków, a w konkursie na prezesa i siedmiu członków zarządu PKO BP - 113.

Starania o reelekcję

O reelekcję ubiegają się wszyscy obecni członkowie zarządu Orlenu: Waldemar Maj, wiceprezes ds. finansów, Cezary Filipowicz, odpowiadający za handel ropą oraz wydobycie, Krzysztof Szwedowski, członek zarządu ds. zakupów i informatyki, Krystian Pater, który zajmuje się produkcją, oraz Dariusz Formela, odpowiadający za organizację i grupę kapitałową. Oficjalnie jednak start w konkursie potwierdziło tylko dwóch ostatnich. - Jestem zainteresowany tą samą funkcją, jaką sprawuję teraz - powiedział Formela.

Z Gdańska do Płocka?

- Ubiegam się o stanowisko w zarządzie Orlenu - powiedział Jarosław Kryński, który startował także w konkursie na szefa tego koncernu i znalazł się na krótkiej liście kandydatów. Kryński pracował wcześniej m.in. w Shell Polska, a ostatnio był wiceprezesem Lotosu ds. handlu. W listopadzie 2007 r. został jednak, z powodu "utraty zaufania do jego osoby", odwołany. Jak zamierza pogodzić ewentualny wybór do zarządu Orlenu z zakazem konkurencji, jaki obowiązuje go w związku z niedawnym zatrudnieniem w gdańskiej firmie? - Według analiz, które posiadam, zakaz konkurencji nie dotyczy pracy w firmach z udziałem Skarbu Państwa - wyjaśnił.

- Złożyłem wniosek konkursowy - potwierdził Dariusz Marzec, do października 2007 r. wiceprezes należącego do Orlenu czeskiego Unipetrolu, a wcześniej m.in. wiceminister Skarbu Państwa. Marzec chciałby w zarządzie Orlenu zajmować się grupą kapitałową i sprawami administracyjnymi.

Członkiem zarządu Orlenu mógłby zostać też niedawny kandydat na szefa koncernu Marek Mroczkowski (dyrektor generalny należących do Orlenu Możejek, a wcześniej m.in. wiceprezes Unipetrolu). Nie udało się nam potwierdzić, czy wystartował w konkursie. Udziału w nim nie wziął Jacek Krawiec, który walczył o fotel prezesa Orlenu. Nad startem w konkursie zastanawiał się Maciej Gierej, były członek RN Orlenu i eksprezes Nafty Polskiej (państwowej spółki, która ma 17,3 proc. akcji PKN). Jaką podjął decyzję? - Odmawiam komentarza na ten temat - powiedział wczoraj. Nowy zarząd Orlenu powinniśmy poznać jeszcze w maju.

Ukraina nie teraz

- Nie otrzymaliśmy oferty dotyczącej budowy rafinerii na Ukrainie - powiedział Dawid Piekarz, rzecznik prasowy Orlenu. O tym, że taka wstępna propozycja padła, napisała środowa "Rzeczpospolita". Piekarz podkreślił, że obecne moce przerobowe koncernu są wystarczające. Dodał jednak , że jeśli spółka otrzyma ofertę, to ją przeanalizuje.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego