Rząd przedstawił stan prac nad przepisami, które są częścią planu likwidacji barier utrudniających realizację inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. W czerwcu do Sejmu trafi pakiet ustaw, które zdaniem resortu infrastruktury, rozwiążą podstawowe problemy inwestorów i wykonawców. Jednak skutki funkcjonowania nowych przepisów będą odczuwalne najwcześniej w drugiej połowie 2009 r. Tymczasem na horyzoncie pojawiły się już nowe kłopoty.
Brakuje pieniędzy
- Po zeszłorocznej podwyżce cen materiałów budowlanych i usług brakuje ponad 2,3 mld euro na dokończenie inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności - powiedział Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego. Przypomniał, że w latach 2004-2006 UE przeznaczyła dla Polski 5,6 mld euro. - A zatem kwota niedoboru stanowi 30 proc. całej alokacji - dodał Mikuła. Jego zdaniem, przypadki przekroczenia budżetu inwestorskiego mogą też wystąpić w kolejnych latach, bowiem przy tak dużej skali robót budowlanych na rynku usług zauważalny będzie brak wykonawców. Problem może być poważniejszy, bo i środki z UE będą większe.
NFOŚiGW pożyczy
Wiadomo już jak, przynajmniej częściowo, załatać deficyt w budżecie inwestorów realizujących przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska. Zgodnie z nowelizowaną obecnie w Sejmie ustawą, dotyczącą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NFOŚiGW będzie udzielał na ten cel pożyczek. Skąd pieniądze?