Niełatwo o dobry kontrakt

Aktualizacja: 27.02.2017 15:31 Publikacja: 09.05.2008 11:46

Resort skarbu zbadał, w jaki sposób inwestorzy kupujący akcje państwowych spółek wywiązują się z zawieranych w umowach zobowiązań inwestycyjnych. - Do końca 2007 roku wstępnie stwierdzono niewykonanie zobowiązań pozacenowych w 26 procentach nadzorowanych umów prywatyzacyjnych - wynika z informacji przedstawionej wczoraj posłom przez wiceministra skarbu Krzysztofa Łaszkiewicza.

Zobowiązania pozacenowe to zawarte w umowach prywatyzacyjnych deklaracje inwestorów, że np. nie zlikwidują spółki albo będą reinwestować wypracowane przez nią zyski. Do tego dochodzą m.in. oczekiwane przez Skarb Państwa nakłady na ekologię czy pakiety socjalne dla pracowników prywatyzowanych spółek. Za niewywiązywanie się z zobowiązań cenowych inwestorom grożą kary.

Resort skarbu monitoruje obecnie 295 czynnych umów prywatyzacyjnych, czyli takich, których zapisy są w trakcie realizacji. Do ponad dwóch trzecich z nich dołączony został pakiet socjalny. 98 proc. czynnych umów zawiera zobowiązania dotyczące nakładów inwestycyjnych. W sumie wynoszą one ponad 21 mld zł. Jak policzyło MSP, zobowiązania inwestycyjne odpowiadają 70 proc. przychodów prywatyzacyjnych uzyskiwanych przez państwo.

Do końca 2007 roku inwestorzy mieli wydać na rozwój sprywatyzowanych spółek 9 mld złotych. Zainwestowali 6,9 miliarda. Resort skarbu zaznacza jednak, że jeszcze nie wszystkie nakłady mogły zostać rozliczone.

Niezrealizowane przez inwestorów zobowiązania cenowe, czyli obejmujące nieuregulowane płatności za kupno spółek, wynosiły w sumie 856 mln złotych.

- Następuje spadek, w porównaniu z ubiegłymi latami, sumy zaległych rat kapitałowych. Świadczy to o tym, że inwestorzy w większym stopniu na bieżąco regulują swoje zobowiązania. Wskazuje to na polepszenie ich zdolności płatniczych - uważają przedstawiciele ministerstwa skarbu.

Wciąż jednak w stosunku do 295 inwestorów zalegających Skarbowi Państwa prowadzone są obecnie 43 postępowania sądowe oraz 155 postępowań egzekucyjnych w trybie egzekucji komorniczej lub na bazie prawa upadłościowego i naprawczego.

Posłowie z sejmowej komisji skarbu zastanawiali się wczoraj, czy gorset zobowiązań zawieranych w umowach prywatyzacyjnych nie powinien zostać poluzowany. - Każde zobowiązanie pozacenowe skutkuje obniżeniem kwoty wpływającej do budżetu - powiedział Tadeusz Aziewicz, przewodniczący komisji. Nie przekonał jednak posłów z PiS, którzy stwierdzili, że przyspieszenie prywatyzacji może spowodować spadek zatrudnienia w sprzedawanych spółkach. Doradcy prywatyzacyjni, z którymi rozmawialiśmy, uważają, że umowy między Skarbem Państwa a inwestorami nie powinny być komplikowane bardziej, niż miało to miejsce dotychczas.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego