Resort skarbu zbadał, w jaki sposób inwestorzy kupujący akcje państwowych spółek wywiązują się z zawieranych w umowach zobowiązań inwestycyjnych. - Do końca 2007 roku wstępnie stwierdzono niewykonanie zobowiązań pozacenowych w 26 procentach nadzorowanych umów prywatyzacyjnych - wynika z informacji przedstawionej wczoraj posłom przez wiceministra skarbu Krzysztofa Łaszkiewicza.
Zobowiązania pozacenowe to zawarte w umowach prywatyzacyjnych deklaracje inwestorów, że np. nie zlikwidują spółki albo będą reinwestować wypracowane przez nią zyski. Do tego dochodzą m.in. oczekiwane przez Skarb Państwa nakłady na ekologię czy pakiety socjalne dla pracowników prywatyzowanych spółek. Za niewywiązywanie się z zobowiązań cenowych inwestorom grożą kary.
Resort skarbu monitoruje obecnie 295 czynnych umów prywatyzacyjnych, czyli takich, których zapisy są w trakcie realizacji. Do ponad dwóch trzecich z nich dołączony został pakiet socjalny. 98 proc. czynnych umów zawiera zobowiązania dotyczące nakładów inwestycyjnych. W sumie wynoszą one ponad 21 mld zł. Jak policzyło MSP, zobowiązania inwestycyjne odpowiadają 70 proc. przychodów prywatyzacyjnych uzyskiwanych przez państwo.
Do końca 2007 roku inwestorzy mieli wydać na rozwój sprywatyzowanych spółek 9 mld złotych. Zainwestowali 6,9 miliarda. Resort skarbu zaznacza jednak, że jeszcze nie wszystkie nakłady mogły zostać rozliczone.
Niezrealizowane przez inwestorów zobowiązania cenowe, czyli obejmujące nieuregulowane płatności za kupno spółek, wynosiły w sumie 856 mln złotych.