Urząd Komitetu Integracji Europejskiej przedstawił w czwartek raport zawierający bilans czterech lat polskiej obecności w Unii Europejskiej. Wynika z niego, że Polacy w zdecydowanej większości (78 proc.) popierają członkostwo naszego kraju w UE.

Pozytywnie postrzegamy też przyszłość Polski w Unii w perspektywie najbliższych 10-20 lat. Aż 70 proc. obywateli uważa, że Polska zdecydowanie lub raczej zyska na członkostwie. Dane wskazują na to, że pozytywny stosunek do Wspólnoty wyrażają nie tylko osoby młode, wykształcone i mieszkające w dużych miastach, ale też na przykład rolnicy, którzy przed akcesją wyrażali obawy przed przystąpieniem.

Zdaniem autorów raportu, członkostwo w UE spowodowało, że w okresie maj 2007 - maj 2008 widoczne były już pierwsze średnio- i długookresowe efekty akcesji w postaci większego poziomu wzrostu gospodarczego, który na koniec ubiegłego roku osiągnął 6,5 proc. W ciągu niespełna czterech lat od akcesji bezrobocie spadło z 20 do 11,4 proc. Eksperci UOKiK uważają, że wiąże się to z wykorzystaniem przyznanych Polsce funduszy przedakcesyjnych i strukturalnych. W 2007 r. otrzymaliśmy ponad 8 mld euro, co stanowi ponad 2 proc. polskiego PKB.

Pośrednim efektem akcesji jest napływ zagranicznych inwestycji, których wartość w 2007 r. osiągnęła prawie 12,8 mld euro.