Wyższe ceny i dobra sprzedaż podniosły przychody Unilevera

Aktualizacja: 27.02.2017 15:51 Publikacja: 09.05.2008 12:04

Brytyjsko-holenderska spółka Unilever, drugi pod względem wielkości na świecie producent artykułów spożywczych i środków czystości, po raz pierwszy od sześciu lat spodziewa się, że jego tegoroczne przychody będą większe od prognozowanych.

Stanie się tak za przyczyną wyższych cen, ale także większej sprzedaży takich wyrobów, jak mydło Dove, majonez Hellmann?s i herbata Lipton.

Kurs akcji spółki wzrósł wczoraj na londyńskiej giełdzie o 5,9 proc., najbardziej od roku, gdy okazało się, że w I kwartale zysk netto Unilevera podniósł się aż o 33 proc.,

do 1,34 mld euro. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 950 mln euro.

Przychody ze sprzedaży wzrosły o 7,2 proc., do 9,57 mld euro. Sprzedaż w Europie zwyżkowała o 2,3 proc., mniej niż spodziewane 4,1 proc. Słabsze wyniki na Starym Kontynencie, zwłaszcza w Niemczech, spółka z nawiązką zrekompensowała sobie w Azji i Afryce oraz w Ameryce Łacińskiej. W tych regionach przychody wzrosły odpowiednio o 14 i o 9,6 proc. Unilever w minionym kwartale podniósł ceny średnio o 4,8 proc. i zaksięgował 517 mln euro z tytułu jednorazowych przychodów, w tym 400 mln euro ze sprzedaży działu produkującego ser Boursin. To zrównoważyło koncernowi wzrost o 400 mln euro kosztów surowców, takich jak oleje jadalne.

Zarząd Unilevera potwierdził wczoraj, że firma zamierza w tym roku skupić z rynku swoje akcje za co najmniej 1,5 mld euro. W I kwartale na buy back Unilever wydał 604 mln euro.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego