CENA ZŁOTA PONIŻEJ 900 USD ZA UNCJĘ

Aktualizacja: 27.02.2017 15:58 Publikacja: 09.05.2008 12:30

Od ponad dwóch tygodni cena złota w Londynie utrzymuje się poniżej 900 dolarów za uncję, a w miniony czwartek była o prawie 160 USD niższa od rekordu z połowy marca.

Przyczyną tej przeceny jest umocnienie się kursu dolara w stosunku do euro. Od 22 kwietnia, kiedy dolar był rekordowo tani, jego kurs wzrósł o 4,2 proc. W tym samym okresie cena złota spadła o 5,2 proc.

Wczoraj złoto trochę zdrożało, bo kurs dolara spadł po zapewnieniu szefa Europejskiego Banku Centralnego Jeana-Claude Tricheta, że najważniejsza dla niego jest walka z inflacją, co oznacza, że stopy procentowe w strefie euro w najbliższym czasie nie będą obniżane, a są już dwa razy wyższe niż w Stanach Zjednoczonych. Większej przeceny dolara nie należy jednak oczekiwać, bo coraz więcej uczestników rynku już na tym traci. Drugi miesiąc z rzędu spadek przychodów odnotowali niemieccy eksporterzy, a kwartalny zysk Toyoty spadł po raz pierwszy od trzech lat.

Wczoraj złoto zdrożało także dlatego, że wzrosły kwoty zainwestowane w ten metal za pośrednictwem StreetTracks Gold Trust, największego tego rodzaju funduszu obecnego w obrocie giełdowym. Wczoraj jego klienci posiadali 590,57 ton złota w porównaniu z 580,45 tony w poniedziałek.

Na popołudniowym fixingu w Londynie uncja złota kosztowała w czwartek 877,00 USD w porównaniu z 872,25 USD rano i 868,25 USD po południu poprzedniego dnia. Przed tygodniem za uncję płacono 853,00 USD, a 17 marca padł na fixingu historyczny rekord - 1011,25 USD.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego