Oferta po niższej cenie

Aktualizacja: 27.02.2017 15:47 Publikacja: 10.05.2008 23:40

Największy europejski producent energii elektrycznej Electricite de France zamierza złożyć ofertę przejęcia British Energy Group (BE). Według źródeł zbliżonych do planowanej transakcji, cena w tej ofercie miałaby być co najmniej o 5 proc. niższa od obecnej wartości rynkowej brytyjskiej spółki.

Papiery British Energy od rekordu z 25 kwietnia staniały o 10,4 proc., co daje kapitalizację spółki na poziomie 11,5 mld funtów (22 mld USD). Analitycy uważają, że większość reaktorów nuklearnych spółki jest przestarzała, a ich lokalizacja może okazać się nieodpowiednia do budowy nowych siłowni. W ostatnich dwóch latach BE miała gorsze od prognozowanych wyniki, o czym przesądziły niespodziewane wyłączenia reaktorów nuklearnych.

BE prowadzi rozmowy z ponad 10 firmami na temat potencjalnego partnerstwa, a zainteresowanie zagranicznych spółek energetycznych wzrosło po wypowiedzi premiera Gordona Browna, który wyraził gotowość wspierania przez rząd budowy reaktorów nuklearnych w celu zaspokojenia rosnącego popytu przy jednoczesnej konieczności wymiany przestarzałych urządzeń.

W piątek "Handelsblatt" napisał, że niemiecka firma RWE wyklucza całkowite przejęcie BE, gdyż z planowanej wspólnej transakcji wycofał się jej potencjalny partner Vattenfall.

Electricite de France w prawie 85 proc. jest własnością rządu. Spółka ma 58 reaktorów nuklearnych, a jej kapitalizacja sięga 123 mld euro.

Energetyka nuklearna przeżywa renesans, bo rośnie popyt na energię, a naukowcy ostrzegają przed nadmierną emisją dwutlenku węgla. Do 2020 r. ma powstać 107 elektrowni atomowych.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego