Morgan Stanley, drugi pod względem wielkości amerykański dom maklerski, zgromadził 4 mld USD w funduszu, który inwestuje w projekty infrastrukturalne, takie jak porty czy parkingi miejskie - poinformowała wczoraj spółka w giełdowym komunikacie. Gdy przed dwoma laty fundusz ten zakładano, jego potrzeby były określane na 2,5 mld USD.
Global Infrastructure Partners, wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Credit Suisse Group i General Electric, zebrało na te cele 5,64 mld USD. W podobnym funduszu utworzonym przez Goldman Sachs w grudniu 2006 r. było 6,5 mld USD, z czego 750 mln USD pochodziło ze środków własnych nowojorskiej spółki.
Wielkość kwot zebranych w stosunkowo krótkim czasie w tego rodzaju funduszach świadczy o rosnącym popycie na inwestycje infrastrukturalne i w szerszym kontekście na aktywa inne niż instrumenty finansowe i przynoszące stabilne wpływy gotówkowe w długim okresie. To rosnące zainteresowanie pewniejszymi lokatami wynika też z ostatniego zamieszania na rynkach finansowych, wywołanego kryzysem na amerykańskim rynku hipotecznym. Fundusze infrastrukturalne wykorzystują też nasilające się ostatnio we władzach komunalnych i samorządowych tendencje prywatyzacyjne. A jednocześnie w wielu krajach zwiększają się nakłady zarówno władz lokalnych, jak i rządów na projekty infrastrukturalne. Często jednak konieczne jest zasilenie takich projektów, ze względu na ich rozmiary, prywatnymi środkami, a takich dostarczają właśnie fundusze tworzone przez czołowe firmy z Wall Street. Dla inwestorów istotne jest także to, że projekty, w których uczestniczą takie fundusze, są w mniejszym stopniu finansowane kredytami niż przedsięwzięcia typu LBO.
Fundusze Morgana Stanleya i Credit Suisse mają biura w Nowym Jorku, Londynie i Hongkongu. W Azji fundusz Morgana Stanleya koncentruje się na transporcie, energetyce i usługach komunalnych, takich jak dostarczanie wody do dużych aglomeracji miejskich i wywóz oraz utylizacja odpadków. Wśród inwestycji tego funduszu wymienia się system parkingowy w śródmieściu Chicago, 80 proc. operatora kanadyjskich portów i mniejszościowy udział lotniska Marco Polo w Wenecji. Fundusz Credit Suisse kupił ostatnio brytyjską firmę śmieciarską Biffa.