Udany kwartał piwnego giganta

Mundial oraz sprzyjająca pogoda przyczyniły się do wyraźnej poprawy wyników kwartalnych największej grupy piwowarskiej świata, Anheuser-Bush InBev

Publikacja: 12.08.2010 14:39

Udany kwartał piwnego giganta

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

afp

Belgijsko-amerykański gigant zarobił w II kwartale netto 1,15 mld USD (3,6 mld zł), o 7,3 proc. więcej, niż w analogicznym okresie minionego roku. Wynik ten nieznacznie przebił oczekiwania analityków.

Przychody AB InBev spadły wprawdzie z 9,5 mld USD do 9,2 mld USD, ale był to głównie efekt dezinwestycji. Skorygowana o takie czynniki sprzedaż organiczna zwiększyła się o 2,1 proc., w porównaniu z prognozami analityków na poziomie 1,1 proc.

Pod względem geograficznym, wyniki grupy były mocno zróżnicowane. O ile w Brazylii – drugim największym rynku browaru – sprzedaż zwiększyła się o niemal 14 proc., w Ameryce Północnej spadła o ponad 3 proc.

- To dobry początek sezonu publikacji raportów kwartalnych browarów – powiedział analityk ING Gerard Rijk, który rekomenduje kupno akcji AB InBev.

Browar był jednym z oficjalnych sponsorów Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbyły się w RPA na przełomie czerwca i lipca. Spółka reklamowała tam m.in. swoją najbardziej rozpoznawalną markę Budweiser, która od dwóch dekad traci udziały w rynku. Dzięki temu, a także wprowadzeniu jej na rynek rosyjski, w II kwartale udało się zahamować spadek sprzedaży tego piwa.

Grupa AB InBev, powstała w listopadzie 2008 r. po przejęciu przez belgijski InBev amerykańskiego Anheuser-Bush, ma w swoim portfelu ponad 200 marek piwa, w tym Stella Artois, Becks i Jupiler. Dyrektor finansowy browarniczego giganta Felipe Dutra oświadczył, że warunki na rynku piwa są sprzyjające, ponieważ na tle innych alkoholi jest ono wciąż tanie. Zapewnił też, że grupa zabezpiecza się przed wzrostem cen jęczmienia, głównego składnika do produkcji piwa.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą