Kodak chce ochrony

Firma Eastman Kodak - pionier w produkcji sprzętu fotograficznego i filmowego, złożyła do sądu w Nowym Jorku wniosek o ochronę przed wierzycielami

Publikacja: 19.01.2012 10:06

Kodak chce ochrony

Foto: Bloomberg

Rozpoczęcie procedury bankructwa ma pomóc w restrukturyzacji firmy o 131-letniej tradycji. Spółka poinformowała, że zabezpieczyła linię kredytową w Citibanku na 950 mln dolarów, która ma pomóc jej przejść przez proces uzdrawiania.

Firma spodziewa się zakończenia restrukturyzacji w 2013 roku.

W ostatnim czasie firma ukierunkowała się na produkcji drukarek, odchodząc nieco od aparatów. Ruch ten miał poprawić zyski.

Kodak przegrał walkę z  konkurencją, która szybciej rozpoznawała rynek i wprowadzała nowe innowacyjne, cyfrowe rozwiązania w segmencie aparatów.

Władze spółki mają nadzieję, że złożenie wniosku do dobry krok, aby powalczyć o przyszłość Kodaka.

Decyzja zapadła po tym jak Kodakowi nie udało się  w zeszłym roku sprzedać swoich patentów dotyczących cyfrowego przetwarzania obrazu. Już wtedy firma ostrzegała, że skończy się jej gotówka jeśli nie uda się znaleźć kupca.

- Teraz musimy dokończyć proces restrukturyzacji. Skoncentrujemy się na strukturze kosztów firmy i i zaczniemy skuteczniej monetyzować nasz biznes - mówi Antonio M. Perez, prezes Kodaka.

Firma zatrudnia w tej chwili 19 tys. pracowników, ale wiele z tych etatów może być teraz zagrożonych. Dla porównania w latach osiemdziesiątych Kodak zatrudniał 145 tys. ludzi.

Od 2003 r. Kodak zamknął 12 zakładów produkcyjnych.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą