Apple zadłużył się dla inwestorów

Amerykański gigant technologiczny sprzedał we wtorek obligacje warte 17 mld dol. To największa od lat emisja papierów dłużnych przez firmę spoza sektora finansowego.

Publikacja: 01.05.2013 10:25

Apple zadłużył się dla inwestorów

Foto: Bloomberg

Inwestorzy rzucili się na pierwsze od 1996 obligacje Apple. Popyt na papiery  dłużne firmy  prawie trzykrotnie przewyższył podaż. Sięgnął prawie 50 mld zł. – Apple to firma, którą każdy inwestor chce mieć w swoim portfolio – skomentował dla BBC Rajeev Sharma z First Investors Management.

Apple sprzedał obligacje w sześciu transzach:  papiery dłużne trzy-, pięcio-, dziesięcio- i trzydziestoletnie o stałym oprocentowaniu ( o wartości 14 mld dol.) oraz o zmiennym oprocentowaniu z terminem zapadalności trzy i pięcioletnim (o wartości 3 mld dol.).

Poprzedni rekord – z lutego 2009 roku – należał do szwajcarskiego koncernu Roche Holding z emisją rzędu 16 mld dolarów.

Sprzedaż obligacji korporacyjnych pozwoli sfinansować kwotę 100 mld USD na wynagrodzenia dla udziałowców w ramach wyższej o 15 proc. dywidendy, która ma być zrealizowana do 2015 roku, po tym jak jej notowania poleciały nagle w dół o 42 proc. Dzięki sprzedaży obligacji firma zaoszczędzi też na podatkach, ponieważ mimo 145 mld dol rezerw finansowych, większość majątku firmy z Cupertino ulokowana jest za granicą.

Apple odnotował w minionym kwartale pierwszy spadek zysków od dekady. Lepsze od oczekiwań okazały się wyniki ze sprzedaży. Przychody Apple w pierwszych trzech miesiącach 2013 roku sięgnęły 43,6 mld dol., co jest wynikiem o ponad 10 proc. lepszym niż ten wypracowany przed rokiem.

Na wtorkowej sesji akcje firmy zwyżkowały o prawie 3 proc. po informacji o emisji papierów dłużnych.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?