The Wall Street Journal: General Motors zmniejszy produkcję w Azji

General Motors przygotowuje skoncentrowany atak na przysparzające najwięcej kłopotów operacje zagraniczne, co pociągnie za sobą duże ograniczenia produkcji w fabrykach w Korei Południowej i prawdopodobnie zaprzestanie produkcji w Australii.

Publikacja: 11.12.2013 05:00

Największy amerykański producent samochodów zamierza do 2016 r. zamknąć obie fabryki w Australii i o jedną piątą zmniejszyć produkcję w Południowej Korei. Te informacje zbiegają się z wcześniejszą zapowiedzią zamknięcia fabryki w Niemczech i decyzją z minionego tygodnia o zakończeniu w ciągu dwóch lat sprzedaży chevroletów w Europie. Część produkcji z Południowej Korei ma być sprzedawana w Australii.

GM został zmuszony do takiej zmiany strategii przez wysokie płace i protesty pracownicze w Południowej Korei, a także mocny kurs australijskiej waluty, który sprawia, że bardziej opłacalne staje się importowanie tam samochodów. W obu krajach zmniejszyła się konkurencyjność fabryk GM.

Właśnie dlatego amerykański koncern zdecydował się ograniczyć nierentowną działalność poza rodzimym rynkiem, która w minionym roku negatywnie wpływała na jego wyniki finansowe. W minionym kwartale zysk z operacji zagranicznych, w tym z większości azjatyckich, spadł o 61 proc., do 299 mln USD, między innymi w wyniku kłopotów w Australii.  Bez zysków z fabryk w Chinach General Motors straciłby w tym rejonie 100 mln USD.

Fabryki GM w Południowej Korei były głównym źródłem chevroletów sprzedawanych w Europie. Spółka ma tam cztery fabryki i w ubiegłym roku wyprodukowały one ponad 2 mln samochodów osobowych i dostawczych, głównie na eksport. Napięcia polityczne w połączeniu z rosnącymi podatkami i kosztami logistyki sprawiły, że produkowanie tam i transportowanie stamtąd samochodów stało się zbyt drogie. General Motors zaczął ograniczać tam swoją działalność już w ubiegłym roku, kiedy zrezygnował z pomysłu produkowania w tym kraju nowej generacji chevroleta cruze'a.

W Australii General Motors, zapowiadając zakończenie tam produkcji, poszedł w ślady konkurentów Forda i Mitsubishi. Japońska firma wycofała się z tego kraju w 2008 r., a Ford zamierza zamknąć swoje obie australijskie fabryki w październiku 2016 r.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą