Niemcy chcieliby powrotu marki

Spośród czterech największych nacji eurolandu, najchętniej do własnej waluty wróciliby Niemcy, choć ich kraj jest często wskazywany jako największy beneficjent euro – wynika z sondażu ośrodka Ifop-Fiducial, którego wyniki opublikowały w poniedziałek cztery duże europejskie dzienniki

Aktualizacja: 19.02.2017 05:23 Publikacja: 25.06.2012 13:55

Ifop-Fiducial przepytał po około tysiąc Francuzów, Niemców, Hiszpanów, Włochów. Łącznie te nacje odpowiadają za 76 proc. populacji strefy euro.

W każdym z czterech największych państw eurolandu, zwolennicy powrotu do lokalnej waluty są w mniejszości. Ale w Niemczech ta mniejszość stanowiła aż 39 proc. ankietowanych, podczas gdy w pozostałych krajach od 25 do 28 proc.

Respondenci Ifop-Fiducial byli natomiast relatywnie zgodni w odpowiedzi na inne pytania. Żadna z nacji nie wierzy, że Grecja będzie w stanie spłacić pożyczki pomocowe, jakie otrzymała z UE i MFW. W Niemczech i Francji tego zdania jest odpowiednio 85 i 84 proc., w Hiszpanii 72 proc., a we Włoszech 65 proc.

78 proc. Niemców uważa, że w wypadku spodziewanej niewypłacalności Grecji, powinna ona zostać wykluczona ze strefy euro. Spośród Francuzów, tego zdania jest 65 proc., a spośród Włochów i Hiszpanów po około 50 proc.

Wyniki badania skomentował niemiecki minister finansów Wolfgang Schaueble. – Sondaż dowodzi, jak wiele zaufania Europejczyków Grecja zaprzepaściła. Dlatego najpilniejszym zadaniem nowego rządu premiera Samarasa powinno być bezzwłoczne i zdecydowane wdrożenie uzgodnionego [z pożyczkodawcami – red] programu, a nie zastanawianie się, co jeszcze inni mogą dla Grecji zrobić – powiedział dziennikowi „Bild".

Ale zaznaczył, że Europejczycy wciąż w większości są przywiązani do euro. – Ludzie wiedzą, że w obliczy globalnych powiązań gospodarczych, ich miejsca pracy i dobrobyt są pewniejsze w zjednoczonej Europie. A temu sprzyja też stabilna, wspólna waluta – ocenił.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą