Schyłek inwestorów indywidualnych?

Na amerykańskiej giełdzie króluje spekulacja. Z rynku zniknęli drobni inwestorzy, a rządzi nim handel wysokich częstotliwości - twierdzą analitycy

Aktualizacja: 19.02.2017 04:45 Publikacja: 26.06.2012 12:00

Schyłek inwestorów indywidualnych?

Foto: AFP

- Jeśli trzymasz akcje dłużej niż pięć dni, możesz się uważać za Benjamina Grahama nowego tysiąclecia – pisze John Melloy.

Przytacza szokujące statystyki. Z biuletynu inwestycyjnego „Crosscurrents" przygotowywanego przez, uważanego za prowokacyjnego, analityka Alana Newmana wynika, że S&P500 SPDR (SPY), fundusz ETF naśladujący indeks szerokiego amerykańskiego rynku, przeciętnie trzyma akcje krócej niż pięć dni. Z rynku zniknęli drobni inwestorzy, a rządzi nim handel wysokich częstotliwości - twierdzą analitycy. Po trzech rynkach niedźwiedzia w ciągu dekady inwestorzy indywidualni nie mają już ochoty ryzykować.

- Prawdziwa płynność nie wróciła i rynkiem rządzą zawodowcy i handel wysokich częstotliwości – uważa Brian Stutland ze Stutland Volatility Group.  Jego zdaniem, nawet jeśli przeciętny Amerykanin zdecyduje się kiedykolwiek powrócić na giełdę, nie będzie miał czasu by przez cały dzień handlować tam i z powrotem. – Możliwe, że w tej sytuacji strategia „kupuj i trzymaj" naprawdę jest martwa – zastanawia się.

Newman w swoim biuletynie przypomina, że w latach 1926-1999 w USA akcje średnio trzymano prawie cztery lata. Obecnie, po szale technologicznym, bańce na rynku nieruchomości i eksplozji handlu elektronicznego, przeciętny taki okres wynosi 3,2 miesiąca.

Inwestorzy część winy zrzucają na fundusze hedgingowe o strategiach krótkoterminowych dla których kluczowe są wyniki miesięczne.

Znamiennym przykładem day – tradingu i kultury inwestycyjnej bazującej na komputerach, według Newmana, jest to, co działo się z akcjami Apple w okresie marzec-maj. Na każdych 16 dolarów handlu jeden przypadał na walory spółki założonej przez Steve'a Jobsa. – Jest wielce prawdopodobne, że była to największa koncentracja na jednym papierze w historii tego rynku – napisał wydawca biuletynu „Crosscurrents".

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą