Alarmujący dług. Już 200 bilionów dolarów

Światowa gospodarka obciążona jest rekordowym zadłużeniem.

Publikacja: 23.02.2016 11:55

Alarmujący dług. Już 200 bilionów dolarów

Foto: Bloomberg

Od kryzysu finansowego zaciągnięty na świecie dług powiększył się o prawie 60 bilionów dolarów i jest on prawie trzykrotnie większy niż globalny produkt krajowy brutto. Te 200 bilionów dolarów licznik wybił  tylko  do 2014 roku, gdyż ubiegłoroczne zobowiązania jeszcze nie zostały uwzględnione w statystykach

Globalny dług  jest już  tak duży, że pojawiają się obawy, czy świat znowu nie znajduje się u progu kolejnego kryzysu zadłużeniowego. Skala zagrożenia będzie zależała od tego jak szeroko rozleje się obecnie narastająca fala bankructw i odpisów na złe kredyty.  Poprzednie dwa kryzysy mocno wstrząsnęły światową gospodarką.

W końcówce lat 90. minionego stulecia zwiększające się zadłużenie w Indonezji, Tajlandii i Korei Południowej a także niewypłacalność rządu rosyjskiego wywołały dwa kryzysy na rynkach wschodzących. Później w następstwie krachu na rynku mieszkaniowym w Stanach Zjednoczonych wybuchł globalny kryzys finansowy.

Z kolei ożywienie na rynkach surowcowych oraz szybkie tempo rozwoju gospodarczego zachęciło inwestorów do lokowania pieniędzy w Chinach, Brazylii i na innych rynkach wschodzących. Jednocześnie tamtejsze banki zwiększyły akcje kredytową zasilając finanse gospodarstw domowych i firm.

W rezultacie średni poziom długu prywatnego na emerging markets od 2009 roku  zwiększył się z 75 proc. PKB do 125 proc., wynika z danych Banku Rozrachunków  Międzynarodowych (BIS). Przeciętne zadłużenie w Chinach i Brazylii wynosi już dwukrotność wartości  gospodarek tych państw.

Największy niepokój budzi zadłużenie w Chinach, które od 2009 roku wzrosło ono z 10 bilionów dolarów do 30 bilionów dolarów, wskazują  najnowsze szacunki ekspertów firmy doradczej McKinsey.

Kyle Bass miliarder, który zbił fortunę na amerykańskim kryzysie mieszkaniowym teraz przewiduje, że chińskie banki państwowe na udzielonych kredytach stracą nawet  3,5 biliona dolarów. cztery razy więcej niż amerykańskie banki na skutek kryzysu subprime.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą