Surowce pociągnęły w górę światowe rynki

Liderami odbicia są spółki z branży wydobywczej. Na poprawę nastrojów inwestorów wpływają również oczekiwania co do polityki banków centralnych.

Publikacja: 03.03.2016 05:00

Surowce pociągnęły w górę światowe rynki

Foto: GG Parkiet

Optymizm wraca na światowe rynki. Chiński indeks Shanghai Composite wzrósł w środę aż o 4,3 proc., mimo tego, że agencja Moody's obniżyła perspektywę ratingu Chin do negatywnej. Tokijski Nikkei 225 wzrósł o 4,1 proc. Większość europejskich indeksów giełdowych zyskiwała w środę umiarkowanie, ale ASE, główny indeks mocno wyprzedanego greckiego rynku, rósł w ciągu dnia nawet o 4,1 proc. O poprawie nastrojów świadczyło również to, że cena miedzi podskoczyła do najwyższego poziomu od listopada.

Powrót zaufania

Odbicie na rynkach akcji jest tłumaczone zarówno lepszymi danymi gospodarczymi z USA, jak i poprawą sytuacji na rynkach surowcowych. Największego odbicia na rynkach europejskich doświadczyły spółki z branży górniczej. Branżowy indeks Stoxx Europe 600 Basic Resources zyskał od początku roku blisko 5 proc., gdy szerszy indeks Stoxx Europe 600 spadł w tym czasie o około 7 proc. Wszystkie jego subindeksy, poza surowcowo-górniczym, są w tym roku na minusie, a najmocniej z nich stracił subindeks bankowy – spadł od początku stycznia o 16 proc. Na papierach niektórych spółek surowcowych można było nieźle w ostatnich tygodniach zarobić. Np. akcje koncernu Anglo American odbiły się od tegorocznego dołka aż o 127 proc.

– Odbicie na rynku miedzi, rudy żelaza i ropy naftowej było głównym czynnikiem, który doprowadził do odbicia cen akcji firm górniczych, naftowych i gazowych w ostatnich tygodniach. To, że chińskie władze uznały, że trzeba się zająć problemem nadmiernych mocy produkcyjnych w sektorze, również wsparło nastroje na rynkach – twierdzi Michael Hewson, analityk z CMC Markets.

– Po wyprzedaży z początku roku i obawach przed recesją inwestorzy zmienili oczekiwania co do przyszłych podwyżek stóp procentowych w USA. Nagle część zaufania została odzyskana, gdyż publikowane ostatnio dane z USA były lepsze od prognoz – wskazuje Stefan Worrall, analityk z Credit Suisse.

Czas na stymulację

– Jest wśród inwestorów oczekiwanie, że zbliżające się posiedzenie EBC będzie „gołębie". Jeśli w tym tygodniu nie będzie rozczarowań w danych gospodarczych, to zwyżki mogą być kontynuowane – uważa Ralf Zimmermann, strateg z Bankhaus Lampe.

To, że EBC może w przyszłym tygodniu zdecydować się na stymulowanie gospodarki, sugerował m.in. członek zarządu tej instytucji Benoit Coeure. – Żywotną kwestią jest stymulowanie wzrostu gospodarczego oraz inflacji – przekonywał Coeure podczas wystąpienia we Frankfurcie. Wskazywał w nim również, że banki powinny się pogodzić z negatywnymi stopami procentowymi.

[email protected]

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą