Koniec rajdu dolara bliski

Marzec nie jest łaskawym miesiącem dla amerykańskiej waluty. Indeks dolara (US Dollar Index) spada najmocniej od kwietnia ubiegłego roku.

Publikacja: 18.03.2016 16:03

Koniec rajdu dolara bliski

Foto: Bloomberg

Słabość amerykańskiej waluty doskonale obrazuje tzw. indeks dolara (US Dollar Index) śledzący  zachowanie „zielonego" względem sześciu walut, które występują łącznie w 22  krajach (strefa  euro, Japonia,  Wielka  Brytania,  Kanada,  Szwecja  i  Szwajcaria).

Za sprawą gołębiej retoryki Fedu, marzec jest najgorszym miesiącem dla US Dollar Index od kwietnia ubiegłego roku. Z technicznego punktu widzenia indeks utrzymuje się w trendzie horyzontalnym. Wkrótce może jednak dojść do wybicia dołem - kurs szybkim krokiem zbliża się do dolnego ograniczenia zakresu wahań. Przełamanie tego poziomu otworzyłoby furtkę do dalszej przeceny indeksu dolara.

Takiego scenariusza nie wykluczają analitycy TMS Brokers.

- Trwający ponad 4 lata trend wzrostowy amerykańskiej waluty trafił na poważną przeszkodę. Przekonanie, że Fed odważnie podąża w przeciwnym kierunku do innych banków centralnych z grupy G10 była podstawowym argumentem dolarowych byków. Po marcowym FOMC, gdzie powiało „gołębiością", rynek prawdopodobnie spędzi najbliższe dni na wychodzeniu z długich pozycji USD, co premiuje te crossy, gdzie ekspozycja była najmocniejsza. Brytyjski funt, dolar australijski i waluty rynków wschodzących łapią się do tej grupy – piszą w raporcie tygodniowym analitycy.

Zastrzegają jednak, że do odwrócenia długoterminowego trendu USD będzie potrzeba czegoś więcej niż tylko złagodzenia stanowiska Fed. - Przepływy kapitału inwestycyjnego budowane są na względnej różnicy wzrostu gospodarczego i produktywności, a tutaj USA dalej wiodą prym. Jeśli dane makro z USA pozostaną silne, ta część rynku, która postawiła przysłowiową kreskę na dolarze, może z czasem się rozczarować – dodają analitycy TMS Brokers.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą