Pułapki wiodącej walutowej strategii

Polityka storpedowała rajd walut wschodzących. Na długo?

Publikacja: 25.08.2016 10:45

Pułapki wiodącej walutowej strategii

Foto: Bloomberg

Traderzy operujący na rynkach walutowych po raz kolejny przekonali się jakie niebezpieczeństwo czyha na polujących na wysokie rentowności.

Wzrost ryzyka politycznego na rynkach wschodzących osłabił tamtejsze waluty i zdołował stopy zwrotu z transakcji typu carry trade, polegających na lokowaniu pieniędzy pożyczonych na rynku o względnie niskim koszcie kredytu i inwestowaniu tam gdzie stopy procentowe są wyższe i można uzyskać wyższy zwrot.  Z najwyższego poziomu w tym roku zjechał on o połowę.

Wzrost napięcia politycznego w Republice Południowej Afryki z powodu konfliktu prezydenta z ministrem finansów sprawił, że opłacalność transakcji carry trade tamtejszym randem, który w tym kwartale był najlepszą walutą w relacji do dolara amerykańskiego, spadła z 10 proc. do 5 proc.

To dodatkowy cios, gdyż  inwestorów do tego rodzaju strategii zniechęcała  już perspektywa piątkowego wystąpienia Janet Yellen, szefowej amerykańskiego banku centralnego podczas konferencji Fedu w Jackson Hole w stanie Wyoming. Jej komentarz może okazać się kolejnym ciosem dla inwestorów stosujących carry trade.

- Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, iż waluty państw wschodzących są zmiennymi aktywami i są podatne na duże zmiany kursów  w krótkim okresie – wskazuje Steve Hooker, dyrektor zarządzający w  Newfleet Asset Management LLC, firmy mającej w zarządzaniu aktywa o wartości 11,5 miliarda dolarów. Podkreśla, że ryzyka politycznego nigdy nie wolno wykluczyć, kiedy operuje się na rynkach wschodzących. – Rajd walut wchodzących jest zagrożony – ostrzega.

Newfleet do niskiego poziomu ograniczył ekspozycję na emerging markets, gdzie zwykle inwestuje do 10 proc. aktywów. Hooker wskazuje na możliwość wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku po serii jastrzębich wystąpień członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) amerykańskiego banku centralnego.

Indeks transakcji carry trades obliczany przez UBS Group  spadł o około 2 proc. od rocznego szczytu z 10 sierpnia.

Inwestorzy zniechęceni ujemnymi stopami procentowymi i rentownościami obligacji czołowych gospodarek coraz więcej pieniędzy angażują na rynkach wschodzących, a do funduszy ETF tam inwestujących w okresie 12 tygodni napłynęło 18,5 miliarda dolarów. Jednakże zmienność kursów  walut rosnąca z najniższego poziomu w tym roku może skonsumować różnice w rentowności z której korzystają strategie Carry trade. Wskaźnik  JPMorgan Chase & Co. mierzący zmienność kursów walut w skali globalnej w środę osiągnął najwyższy poziom w ciągu miesiąca.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą