Strefa euro: Gorsze prognozy dla gospodarki regionu

Nastroje w gospodarce strefy euro pogorszyły się w sierpniu bardziej, niż prognozowano, co oznacza, że spodziewane skutki brytyjskiej decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej zaczynają w końcu docierać zarówno do świadomości zarządów spółek, jak i do gospodarstw domowych.

Publikacja: 31.08.2016 06:00

Indeks zaufania w biznesie i wśród konsumentów spadł do 103,5 pkt ze 104,5 pkt w lipcu – podała we wtorek Komisja Europejska. Mediana prognoz ekonomistów wskazywała na 104,1 pkt.

Wskaźnik nastrojów w sektorze przemysłowym spadł do minus 4,4 pkt z minus 2,6 pkt i jest najniżej od półtora roku według danych Komisji. Zaufanie zmniejszyło się też w usługach, handlu detalicznym i wśród konsumentów. Jedynie w budownictwie indeks ten wzrósł, i to do poziomu najwyższego od ośmiu lat.

Taki raport może być argumentem za większym stymulowaniem gospodarki w celu utrzymania ożywienia i przywrócenia inflacji. Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi z wielką uwagą śledzi bowiem wszelkie dane makroekonomiczne, by dostosować politykę banku do spodziewanego rozwoju sytuacji przed zapowiedzianym na przyszły tydzień posiedzeniem Rady Zarządzającej.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy już obniżył prognozy wzrostu gospodarczego strefy euro na przyszły rok w następstwie głosowania za Brexitem, a EBC swoje prognozy opublikuje w przyszłym tygodniu.

Pogorszenia koniunktury gospodarczej można się spodziewać też poza strefą euro. Rząd Danii obniżył prognozę wzrostu na ten i przyszły rok, gdyż najmniejsza skandynawska gospodarka będzie musiała radzić sobie w mniej sprzyjających warunkach międzynarodowych spowodowanych decyzją Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Produkt krajowy brutto ma w tym roku wzrosnąć w Danii o 0,9 proc., podczas gdy w maju spodziewano się 1,1 proc. Na 2017 r. prognozę wzrostu PKB obniżono do 1,5 proc. z 1,7 proc. zakładanych przed trzema miesiącami.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą