Soros: 500 mln dol. na pomoc dla uchodźców

Amerykański miliarder George Soros chce zainwestować 500 mln dol. w firmy i programy działające na rzecz uchodźców - poinformował portal cnbc.com

Publikacja: 20.09.2016 12:03

George Soros chce zainwestować 500 mln dol. w firmy i programy działające na rzecz uchodźców

George Soros chce zainwestować 500 mln dol. w firmy i programy działające na rzecz uchodźców

Foto: Bloomberg

Zapowiedź inwestycji padła w czasie trwającego szczytu ONZ. Soros wyjaśnił, że zależy mu na wykorzystaniu potęgi sektora prywatnego dla dobra publicznego.

- Zainwestujemy w start-upy, firmy, inicjatywy społeczne zakładane przez uchodźców. Ale naszym głównym celem jest stworzenie produktów i usług z których skorzystają zarówno uchodźcy jak i społeczności krajów gospodarzy - poinformował w oświadczeniu George Soros.

- Mam nadzieję, że moje zaangażowanie zainspiruje pozostałych inwestorów do współuczestnictwa -  dodał.

Należąca do Sorosa fundacja Open Society Foundation (OSF) będzie zarządzać funduszami. Zyski z inwestycje będą również przekazywane fundacji, ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy uchodźcom.

- Uchodźcy potrzebują dostępu do pomocy prawnej, usług finansowych, edukacji i zatrudnienia, wierzymy, że sektor prywatny może być niezwykle pomocny w budowie infrastruktury pomocowej - oświadczył Filippo Grandi, Wysokim Komisarz ONZ ds. Uchodźców.

W odpowiedzi na bezprecedensowy kryzys migracyjny 193 kraje ONZ obiecały w poniedziałek wysiłki w celu polepszenia losu milionów uchodźców na świecie, jednak nie wyznaczyły liczbowych celów w tej dziedzinie ku rozczarowaniu organizacji pozarządowych.

Przyjęta w Nowym Jorku niewiążąca deklaracja zawiera wezwanie do "ochrony praw człowieka wszystkich uchodźców i migrantów", a także zwiększenia wsparcia przeciążonych krajów, które przyjęły uchodźców, oraz wsparcia edukacji dzieci uchodźców - wyliczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, otwierając pierwszy w historii szczyt poświęcony uchodźcom i migrantom.

Obecnie na świecie jest ok. 65 mln osób, które musiały opuścić rodzinne domy, w tym ponad 21 mln uchodźców uciekających przed prześladowaniami, biedą albo wojną i ponad trzy miliony osób poszukujących azylu. W ciągu dwóch ostatnich lat podczas przeprawy przez Morze Śródziemne do Europy zginęło 7 tys. osób. Trwająca w Syrii wojna kosztowała już życie 300 tys. osób, a cztery miliony osób zmusiła do udania się na wygnanie do sąsiednich krajów albo do Europy.

Zaangażowane w sprawy uchodźców organizacje pozarządowe skrytykowały straconą okazję do działania. Według Oxfam, "te polityczne zobowiązania są dalekie od tego, jak należałoby traktować problem".

"Zdecydowanie nie czuć tu silnej politycznej woli do działania" - powiedziała szefowa Lekarzy bez Granic Francoise Sivignon. Jej zdaniem brakuje przede wszystkim mechanizmu podziału uchodźców między różne kraje oraz zapisów o ochronie dzieci bez opieki.

Ponad połowa uchodźców świata żyje w ośmiu krajach: Libanie, Jordanii, Turcji, Iranie, Kenii, Etiopii, Pakistanie i Ugandzie. Kraje najbogatsze przyjęły ich tylko 14 proc.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą