Węgry: Eksperymenty banku centralnego

Począwszy od października, węgierskie banki będą mogły ulokować w tamtejszym banku centralnym (MNB) na trzymiesięcznych lokatach maksymalnie 900 mld forintów (12,5 mld zł)

Publikacja: 22.09.2016 08:11

Węgry: Eksperymenty banku centralnego

Foto: GG Parkiet

Ograniczenie wykorzystania takich depozytów to kolejny pomysł MNB na poluzowanie polityki pieniężnej bez ruszania stóp procentowych.

Ostatniej obniżki swojej głównej stopy – oprocentowania wspomnianych trzymiesięcznych lokat banków komercyjnych w banku centralnym – MNB dokonał w maju. Obniżył ją wtedy do 0,9 proc. Niżej sprowadzać jej już nie chce. Jednocześnie jednak chciałby obniżyć koszt kredytu w węgierskiej gospodarce.

Obecnie na trzymiesięcznych depozytach w MNB banki utrzymują około 1,6 bln forintów. To sposób na zagospodarowanie nadpłynności. W październiku część tej kwoty zostanie uwolniona. Banki mogą wprawdzie lokować dowolne kwoty na jednodniowych depozytach w MNB, ale ich oprocentowanie jest ujemne (-0,05 proc.). Na preferencyjnych, dodatnio oprocentowanych jednodniowych depozytach banki mogą ulokować jedynie równowartość kwoty, którą zamierzają przeznaczyć na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Większość środków podjętych z MNB banki będą więc musiały ulokować na rynku międzybankowym albo przeznaczyć na akcję kredytową lub zakup obligacji skarbowych. Od tego, które z tych opcji wybiorą, będą zależały skutki ograniczenia wartości trzymiesięcznych depozytów.

– Słabość bilansów węgierskich banków ogranicza ich zainteresowanie udzielaniem kredytów. Przeszłość podpowiada, że zwiększą one inwestycje w obligacje skarbowe – ocenił William Jackson. Efektem powinien więc być teoretycznie spadek rentowności tych papierów, ale Jackson zwraca uwagę, że banki stopniowo ograniczają wykorzystanie trzymiesięcznych depozytów w MNB już od początku roku (wtedy wartość takich lokat sięgała 4 bln forintów), a rentowność obligacji skarbowych Węgier maleje od trzech miesięcy, w dużej mierze z powodów niezwiązanych z działaniami MNB.

Bank centralny zapowiada, że zmiany limitu depozytów trzymiesięcznych będą w najbliższym czasie jego głównym instrumentem kształtowania polityki pieniężnej, ale zdaniem Jacksona MNB wróci jeszcze do obniżek stóp procentowych.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą