Amundi i UniCredit zawarły w poniedziałek umowę w sprawie wyłączności rozmów. W połowie listopada UniCredit potwierdził otrzymanie ofert na Pioneer Investments i poinformował, że prowadzi negocjacje z potencjalnymi nabywcami. Włoski bank podał też wtedy, że pracuje nad rewizją strategii, która ma umożliwić m.in. optymalizację pozycji kapitałowej jego grupy i poprawę zyskowności.
Wcześniej UniCredit potwierdził, że prowadzi rozmowy z PZU i Polskim Funduszem Rozwoju na temat możliwości sprzedaży akcji Pekao. Przed miesiącem informowaliśmy że największy polski ubezpieczyciel ma apetyt nie tylko na bank. Na celowniku są też spółki zajmujące się zarządzaniem aktywami. Chodzi o czwarte na polskim rynku pod względem wartości zarządzanego majątku towarzystwo funduszy inwestycyjnych Pioneer Pekao, spółkę zarządzającą otwartym funduszem emerytalnym Pekao oraz firmę inwestycyjną DI Xelion. Nie wiadomo, czy z ewentualnej transakcji UniCredit z Amudni wyłączone byłyby te polskie aktywa.
Już samo zdobycie kontroli przez PZU nad Bankiem Pekao dałoby ubezpieczycielowi 49 proc. udziałów w spółce Pioneer Pekao Investment Management, do której należy Pioneer Pekao TFI. Pozostałe 51 proc. tego towarzystwa ma inna spółka z grupy UniCredit. Z naszych informacji wynikało wówczas, że PZU, oprócz udziałów w Pekao, chce od Włochów przejąć tę pozostałą część akcji PPIM. Nasze źródła wskazywały, że PZU negocjuje tak, aby zakup udziałów w PPIM był elementem całej transakcji nabycia Pekao. Do tego pakietu miało być dorzucone zarządzające funduszem emerytalnym Pekao PTE oraz Dom Inwestycyjny Xelion. Pioneer Pekao TFI zarządza 17 mld zł aktywów, a TFI PZU – 29 mld zł. MATP