Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 12:54 Publikacja: 10.12.2016 12:40
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Koniec tygodnia przyniósł powrót umocnienia dolara i tendencja ta może zdominować również notowania w przyszłym tygodniu. Spadek kursu EUR/USD nastąpił po ogłoszeniu przez EBC decyzji o wydłużeniu terminu obowiązywania programu skupu aktywów. Wartość skupu ulegnie zmniejszeniu od kwietnia o 20 mld euro miesięcznie, jednocześnie jednak EBC poinformował, że obligacje będą skupowane w ramach QE dużej, niż się tego spodziewano. Dodatkowo Mario Draghi zasugerował, że QE może być kontynuowane tak długo, jak inflacja nie wzrośnie do około 2-proc. celu. W nowej prognozie EBC zakłada tymczasem, że cel inflacyjny nie zostanie osiągnięty do 2019 r. włącznie, co może sugerować gotowość do wydłużenia QE również poza grudzień 2017 r. Łącznie wydźwięk decyzji EBC należy interpretować jako gołębi sygnał gotowości do wsparcia monetarnego w przewidywalnej przyszłości. Jednocześnie do kolejnego ruchu w odwrotnym kierunku przygotowany jest Fed. Na zaplanowanym grudniowym posiedzeniu stopy na pewno zostaną podniesione. Kluczowe znaczenie będzie miało jednocześnie to, czy Fed zdecyduje się na modyfikację prognozy dotyczącej dalszej ścieżki stóp. Prognoza z września zakłada dwie podwyżki w 2017 r., taki scenariusz wycenia również rynek. Agresywniejsza ścieżka wzmocni percepcję pogłębiającej się dywergencji w polityce monetarnej Fedu i EBC, co powinno wywierać presję na spadek kursu EUR/ /USD. Spadek kursu może szkodzić notowaniom złotego, w szczególności do dolara.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas