Podwyżki stóp w USA będą szybsze

Równo rok po pierwszej od kryzysu finansowego podwyżki stóp procentowych, amerykański bank centralny w środę zdecydował się podnieść ją ponownie. Zasygnalizował też, że w przyszłym roku będzie zaostrzał politykę pieniężną szybciej, niż oczekiwano dotąd na rynkach finansowych.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:44 Publikacja: 14.12.2016 20:12

Podwyżki stóp w USA będą szybsze

Foto: Bloomberg

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjne gremium Rezerwy Federalnej, podwyższył główną amerykańską stopę procentową o 0,25 pkt proc. Obecnie będzie starał się ją utrzymywać w przedziale 0,5-0,75 pkt proc., zamiast 0,25-0,5 pkt proc., jak dotąd.

Po raz pierwszy od lipca br. członkowie FOMC podjęli decyzję jednogłośnie. Była ona też zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i analityków rynkowych. Sporym zaskoczeniem okazały się oczekiwania członków FOMC co do ścieżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

Wśród obserwatorów amerykańskiej polityki pieniężnej dominowało przekonanie, że FOMC podniesie stopy procentowe, ale jednocześnie – aby zapobiec ewentualnej panice na rynkach finansowych – wyda „gołębi" komunikat. Tak się jednak nie stało.

Członkowie FOMC, przeciętnie rzecz biorąc, spodziewają się obecnie, że w 2017 r. dokonają trzech podwyżek głównej stopy procentowej Fedu, o 0,25 pkt proc. każda. We wrześniu, gdy poprzednio formułowali swoje prognozy, oczekiwali dwóch podwyżek. W dłuższej perspektywie, spodziewają się oni, że główna amerykańska stopa procentowa wzrośnie do 3 proc., zamiast do 2,9 proc., jak przeciętnie oczekiwali kwartał temu. To zmiana kosmetyczna, ale dotychczas docelowy poziom stóp systematycznie malał.

FOMC uzasadnił swoją decyzję i oczekiwania tym, że oczekiwania inflacyjne w USA wyraźnie wzrosły. To efekt wygranej w listopadowych wyborach prezydenckich Donalda Trumpa, który zapowiada ekspansywną politykę fiskalną. Członkowie FOMC najwyraźniej jednak nie podzielają opinii, że nowy prezydent istotnie pobudzi amerykańską gospodarkę. Spodziewają się obecnie, że w przyszłym roku powiększy się ona o 2,1 proc., zamiast o 2 proc., jak oczekiwali we wrześniu.

W reakcji na zaskakująco „jastrzębi" wydźwięk komunikatu FOMC, wyraźnie umocnił się dolar. Tuż przed decyzją tego gremium za amerykańską walutę było trzeba zapłacić około 4,15 zł, a wkrótce po jej ogłoszeniu już ponad 4,19 zł. To jednak wciąż poziom poniżej niedawnych rekordów.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500, który we wtorek osiągnął nowy historyczny szczyt, a w środę utrzymywał się w jego pobliżu, po decyzji FOMC tracił ponad 0,5 proc.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą