Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 13:00 Publikacja: 17.12.2016 09:38
Foto: Bloomberg
Większą niespodzianką okazało się natomiast podniesienie projekcji stóp na przyszły rok – nowa prognoza Fedu zakłada teraz trzy podwyżki w 2017 r. wobec dwóch przewidywanych wcześniej. Konsekwencje decyzji Fedu znajdą przełożenie w notowania na rynkach w kolejnych miesiącach. Pomimo wzrostu oczekiwań co do tempa podwyżek stóp z notowań kontraktów terminowych wynika, że rynek pozostaje sceptyczny co do tego, czy Fedowi rzeczywiście uda się podwyższyć koszt kredytu aż trzykrotnie w przyszłym roku. Rynek wciąż wycenia bowiem tylko dwie podwyżki. Pierwsza z nich z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem wyceniana jest dopiero na czerwiec. Jeśli napływające dane wpisywać się będą w scenariusz nowej, bardziej agresywnej prognozy Fedu, rynek będzie modyfikował obecną wycenę, co prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w dalszym wzroście rentowności obligacji w USA oraz umocnieniu dolara. Scenariusz taki wydaje się prawdopodobny w najbliższych miesiącach, szczególnie że wciąż nie są znane szczegóły zmian zapowiadanych przez nową administrację rządową w USA. Jeśli Donald Trump zrealizuje zapowiedzi przedwyborcze i rzeczywiście przedstawi konkretne propozycje zmian mających na celu obniżenie podatków oraz zwiększenie wydatków fiskalnych, może to prowadzić do dalszego wzrostu oczekiwań inflacyjnych i przełożyć się na oczekiwania jeszcze bardziej agresywnej ścieżki podwyżek, niż wynikałoby to z najnowszej projekcji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas