Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.08.2019 05:00 Publikacja: 21.08.2019 05:00
Foto: AFP
Adam Marshall, dyrektor generalny Brytyjskiej Izby Handlowej, ostrzegł, że „w czasie krytycznych braków na rynku pracy brytyjskim firmom potrzebny jest ciągły dostęp do pracowników na wszystkich poziomach kwalifikacji, by uzupełniać wciąż rosnące braki na krajowym rynku". To jedna z reakcji na oświadczenie rzeczniczki brytyjskiego premiera, która bez ogródek stwierdziła, że „swobodny przepływ ludności w takim kształcie, jaki teraz obowiązuje, skończy się 31 października, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez żadnego porozumienia w sprawie warunków tego wyjścia". Dodała też, że bezzwłocznie zostanie zaostrzona kontrola graniczna. Przedstawiciele biznesu podkreślają, że planowanie rozwoju firm jest niemożliwe przy ciągłych zmianach reguł gry.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas