Zachód dojrzewa do korekty

Szereg korzystnych dla rynku akcji informacji nie spowodował wzrostu notowań na zachodnich giełdach. Może to wskazywać, że potencjał do dalszej zwyżki przynajmniej chwilowo się wyczerpał.

Aktualizacja: 27.02.2017 03:22 Publikacja: 03.02.2011 17:42

Zachód dojrzewa do korekty

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Dzień na GPW zaczął się od wzrostów, jednak każdy większy atak popytu szybko tłumiony był przez drugą stronę. W dalszym ciągu mamy zatem konsolidację powyżej poziomu 2700 pkt. na indeksie WIG20. Choć warszawska giełda na tle innych prezentowała się dzisiaj całkiem przyzwoicie, to jednak obawy związane z egipskim konfliktem nie pozostają bez wpływu na decyzje inwestorów.

Warto zwrócić uwagę na notowania KGHM, który z reguły poruszał się w rytm notowań miedzi na świecie. Cena surowca pierwszy raz w historii przekroczyła poziom 998 dol. za tonę. Kurs KGHM spadł o 0,4 proc. Również fakt, że spory popyt skupiał się na papierach spółek defensywnych (PZU, PGE, TPSA) wskazuje, że inwestorzy wolą być ostrożni.

Na giełdach zachodnich przeważali sprzedający. Rozczarowała sprzedaż detaliczna w strefie euro. W grudniu, choć to z reguły dobry miesiąc z uwagi na święta, sprzedaż spadła o 0,9 proc. Oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.

Kolejne informacje mimo, że były korzystne dla inwestorów nie zmieniły obrazu rynku. Lepszy był odczyt wskaźnika PMI w usługach strefy euro, wzrosła wydajność pracy w USA i zamówienia w przemyśle, spadła liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych. Aktywność w sektorze usług w USA jest najwyższa od września 2005 roku. Wszystkie te czynniki powinny sprzyjać giełdowym bykom.

Dodatkowo Europejski Bank Centralny a także bank Czech i Rumunii zgodnie z oczekiwaniami pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Szef EBC Jean -Claude Trichet w swoim wystąpieniu po posiedzeniu banku stwierdził, że presja inflacyjna nie zagraża stabilności cen. Oznacza to, że stopy procentowe w strefie euro pozostaną na niskim poziomie.

Ta wiadomość, przynajmniej teoretycznie powinna sprzyjać rynkom akcji i osłabić wspólną walutę. Zareagował jednak tylko rynek walutowy. Wartość euro do dolara spadła o 0,6 proc.

Szybko wyschły natomiast złoża ropy Petrolinvestu. Przy dużych obrotach kurs wraca do poziomu sprzed odkrycia surowca, czyli sprzed ... dwóch dni. Sprawni giełdowi "szejkowie" zarobili krocie jak zwykle pozostawiając na lodzie mniej doświadczonych naftowców. Akcje potaniały o kolejne 10 proc.

Z kolei inna spółka wydobywcza KOV podała, że natrafiła na złoża gazu w odwiercie 0-8. Przy nienotowanych w historii obrotach kurs poszybował o 23 proc. w górę

Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Erste rozważa zakup 49% Santander Polska, mocne wyniki PlayWay i Ryvu
Giełda
Rynki w zawieszeniu
Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Giełda
Stutysięcznik zdobyty
Giełda
Niezapomniane dni na warszawskiej giełdzie