Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.02.2017 15:05 Publikacja: 10.05.2012 04:27
Grzegorz Zięba, kierownik sprzedaży detalicznej, KBC Securities
Foto: GG Parkiet
Obecnie druga w kolejności partia ma trzy dni na skompletowanie rządu i jest to partia, która w swoim programie wyborczym bardzo ostro wypowiadała się o obecnym programie oszczędnościowym w Grecji. To zaniepokoiło Niemcy, gdzie niektórzy politycy w bardzo mocnych słowach odnieśli się do obecnej sytuacji powyborczej w Grecji, mówiąc wprost o możliwości opuszczenia przez Grecję eurolandu. Taka sytuacja przełożyła się na spadki giełdowych indeksów, umocnienie dolara i przecenę surowców. Można powiedzieć, że rynki zareagowały podręcznikowo. W związku z czym to polityczna sytuacja w Grecji i procedura wyłaniania rządu w trzech krokach, ewentualnie w wypadku niepowodzenia tego procesu nowe wybory parlamentarne mogą być istotnym czynnikiem kształtującym giełdowe nastroje. O ile jednak światowe indeksy giełdowe co do zasady utrzymują się w konsolidacji (w jej dolnym obszarze), o tyle zauważalna jest przecena na rynku surowcowym. Na razie mówi się, że ma ona charakter korekcyjny po ostatnim wzroście, jednak biorąc pod uwagę sytuację europejskich banków i kwestię delewarowania, może się okazać, że korekta może przerodzić się w coś większego. Ostatnio Warren Buffett odniósł się do cen złota versus wyceny amerykańskich spółek i stwierdził, że widzi szanse na spore zyski dla długoterminowych inwestorów posiadających akcje, o których kupujący modne ostatnio złoto mogą tylko pomarzyć. Może nie jest to klasyczna analiza, ale biorąc pod uwagę „instynkt" inwestycyjny Buffetta nikt nie powinien przejść obojętnie obok takiej prognozy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogły kontynuować zeszłotygodniowe zwyżki. Ich tempo jednak wyraźnie spowolniło.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeksy europejskie pokazują dziś mieszane nastroje. WIG20 utrzymuje niewielki wzrost (+0,42%), podobnie jak niemiecki DAX (+0,34%). Za oceanem amerykańskie indeksy oddają zyski z początku sesji - S&P500 traci 0,65%, a Nasdaq spada o 1,21%.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł lekki wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,42%, do poziomu 2805 pkt. mWIG40 nie zanotował większych zmian (0,04%) podczas gdy sWIG80 podbił o 0,29%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,82 mld złotych.
Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień solidarnego odbicia zbudowanego na nadziejach na zakończenie wojny celnej prowadzonej przez USA z całym światem oraz sygnałach, iż amerykański bank centralny może być bliżej obniżek ceny kredytu.
Atak szczytowy na WIG-u został skutecznie przeprowadzony. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wcześniej pojawiła się lawina podaży na GPW.
Tydzień na warszawskiej giełdzie stał pod znakiem rekordów. Piątek WIG zamknął na niewielkim plusie i nadal był powyżej 100 tys. pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas