Widmo przeceny zagląda w oczy inwestorom

Początek dnia na rynku upływa pod znakiem spadków. WIG20 już na starcie stracił prawie 1 proc.

Aktualizacja: 18.02.2017 13:09 Publikacja: 23.05.2012 10:29

Widmo przeceny zagląda w oczy inwestorom

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Ostatnie trzy sesje indeks 20 największych firm naszego parkietu kończył zwyżkami. Czy tą dobrą serię uda się podtrzymać dzisiaj. Początek dnia nie napawa optymizmem. WIG20 na stracie spadł o niecałe 0,8 proc. jednak już po kilku minutach handlu przecena się nasiliła.

Przyczyn słabości naszego rynku jest co najmniej kilka. Przede wszystkim mocnymi spadkami zakończyła się sesja w Japonii, gdzie indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2 proc. do poziomu 8556 pkt. Inwestorów nie zaskoczył Bank Japonii, który utrzymał stopy procentowe bez zmian. Główna stopa procentowa wynosi nadal 0,0-0,10 proc.

Powodów do optymizmu nie dostarczyła również wczorajsza sesja na Wall Street. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,05 proc. i wyniósł na koniec dnia 1316,63 pkt. Po raz kolejny mocno przecenione zostały akcje firmy Facebook. Wczoraj straciły blisko 9 proc. i na koniec jeden walor był wyceniany na 31 dolarów.

Spadki na początek dzisiejszego dnia nie są jednak domeną tylko GPW. Kolor czerwony dominuje w całej Europie. CAC40 jest blisko 1,5 proc. pod kreską. Podobna przecena ma miejsce w Madrycie, gdzie wskaźnik tamtejszej giełdy IBEX35 traci ponad 1,5 proc.

Wraz z pogorszeniem nastrojów na rynku akcji, również polska waluta mocno traci na wartości. Dolar amerykański jest wyceniany na 3,44 zł czyli o blisko 1 proc. więcej niż wczoraj. Euro kosztuje 4,36 zł o 0,5 proc. więcej niż we wtorek.

Na rynku surowcowym spadają ceny ropy naftowej gdyż władze Iranu zgadzają się na przeprowadzenie kontroli przez inspektorów z ONZ. Za baryłkę ropy Crude trzeba zapłacić niewiele ponad 91 dolarów.

W trakcie dzisiejszej sesji zabraknie istotnych publikacji danych makroekonomicznych. W centrum uwagi inwestorów będzie zatem nieformalny szczyt Unii Europejskiej, gdzie powszechnie oczekuje się poruszenia tematu greckiego oraz rozmów nt. potencjalnego stymulowania gospodarek w strefie euro.

Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Erste rozważa zakup 49% Santander Polska, mocne wyniki PlayWay i Ryvu
Giełda
Rynki w zawieszeniu
Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Giełda
Stutysięcznik zdobyty
Giełda
Niezapomniane dni na warszawskiej giełdzie