Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.01.2022 05:17 Publikacja: 18.01.2022 05:17
Foto: Adobestock
Walka o klientów, którzy inwestują na rynkach zagranicznych, wchodzi na jeszcze wyższy poziom. Kolejne działa wytoczyła firma X-Trade Brokers, która wywodzi się z rynku forex i CFD. Od pewnego czasu daje klientom dostęp do polskich i zagranicznych akcji, a handel nimi odbywa się bez prowizji (do 100 tys. euro obrotu miesięcznie). Teraz jednak pośrednik poszedł krok dalej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po dość słabym ubiegłym roku w wykonaniu francuskiego CAC 40 środek stycznia przyniósł wyraźne zwyżki. Główny indeks paryskiej giełdy mocnym ruchem uporał się z linią kilkumiesięcznego trendu spadkowego, aczkolwiek odreagowanie zatrzymało się na linii szczytów kształtowanych w II połowie poprzedniego roku.
Metale szlachetne od początku tego roku znów wracają do łask inwestorów. Złoto zyskało już ponad 3 proc. i wyszło powyżej poziomu 2700 USD za uncję. Jeszcze mocniej prezentuje się srebro. Jego notowania podskoczyły już o ponad 5 proc.
W ocenie analityków polski złoty przy sprzyjających warunkach będzie miał miejsce do umocnienia względem kluczowych walut świata. Główny wyzwaniem pozostaje globalnie silny amerykański dolar.
Polityka Fedu sprawiła, że pod presją znalazła się nie tylko wspólna unijna waluta, ale również funt brytyjski, złoty oraz wiele innych walut. Analitycy Goldman Sachs prognozują rok silnego dolara. Na rynku jest jednak wciąż bardzo dużo niepewności.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Europejskie rynki rozpoczęły drugą połowę grudnia w kiepskich nastrojach z kiepskimi informacjami z gospodarek w tle. Nad Sekwaną po krótkim odreagowaniu nastąpił powrót do spadków, które groziły przełamaniem tegorocznych dołków.
Bardziej prawdopodobne jest obranie przez główną parę walutową kursu na południe aniżeli umocnienie euro do dolara – twierdzą analitycy. W środę główne wydarzenie tego miesiąca, czyli decyzja o stopach procentowych w USA.
Pierwsze kilkanaście godzin rządów Donalda Trumpa tylko pozornie upłynęło bez większych zwrotów akcji.
Donald Trump został zaprzysiężony ponownie na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedzi w jego przemowie w zasadzie nie odbiegały od tego, co mówił w trakcie kampanii wyborczej, ani po wygranym wyścigu o fotel prezydencki. Rynek bardzo pozytywnie odebrał doniesienia na temat tego, że Trump na ten moment nie planuje nakładania ekstremalnych taryf na Chiny i w trakcie swojego przemówienia nie mówił niczego konkretnego na temat innych taryf.
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX lekkie podbicie eurodolara po wczorajszym zaprzysiężeniu Trumpa, tym samym nieznacznie wspierając waluty EM.
Czy dzisiaj po godz. 18:00 świat się zmieni? Inauguracja rządów Donalda Trumpa już budzi wiele emocji, które podbija sam zainteresowany. Od soboty mamy ogromny szum na kryptowalutach po tym, jak w obrocie pojawił się memowy "Trump-coin", a wczoraj Donald Trump zapowiedział 100 dekretów w ciągu pierwszych 48 godzin jego rządów.
Złoty zyskuje przed inauguracją rządów Donalda Trumpa, która formalnie będzie mieć miejsce dzisiaj o godz. 18:00 polskiego czasu. Jednocześnie mamy obchody dnia pamięci Martina Lutera Kinga, także giełda w USA jest zamknięta, co powoduje, że rynki mogą bardziej reagować dopiero jutro.
Jeśli ktoś liczył na to, że Donald Trump w drugiej kadencji nie będzie już zaskakiwać, bo przecież zdążyliśmy go poznać przez cztery lata, zapewne już teraz weryfikuje swój punkt widzenia. Już okres przed zaprzysiężeniem był delikatnie mówiąc turbulentny, co zatem przyniosą kolejne dni?
Krajowe indeksy rozczarowują, nie mogąc od kilku miesięcy znaleźć kierunku, ale nie dotyczy to spółek, będących od dłuższego czasu na celowniku kupujących, co wywindowało ich wyceny do rekordowych poziomów. Czy nadal warto na nie stawiać?
Poprawa nastrojów i odwrót od dolara na globalnym rynku oraz perspektywa braku obniżki stóp procentowych w Polsce w najbliższym czasie były w piątek sprzymierzeńcem naszej waluty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas