Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.04.2025 07:06 Publikacja: 23.09.2022 05:00
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Drugi miesiąc z rzędu fundusze emerytalne nie wykonywały większych ruchów na polskich akcjach, a łączna podaż w sierpniu wyniosła 25 mln zł – wyliczyli analitycy Trigona DM.
Więcej działo się w przypadku akcji zagranicznych, których podaż z otwartych funduszy emerytalnych sięgnęła 200 mln zł, jednak za tym wynikiem stał w praktyce tylko jeden z funduszy. „Za sierpniowy obraz rynku w pełni odpowiadał NN OFE, który sprzedał najwięcej akcji zarówno polskich, jak i zagranicznych. Oprócz NN OFE łączne saldo popytu i podaży pozostałych funduszy było na niewielkim plusie, ale poszczególne odczyty ocierają się o błąd obliczeniowy” – wskazuje Trigon DM. Średnia ważona jednostka OFE spadła w sierpniu o 6,9 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Allianz OFE (minus 4,9 proc.), a najgorszy Aviva OFE (7,4 proc. po kreską). Od początku roku najlepszy jest Allianz OFE (minus 21,2 proc.), a najgorszy Aviva OFE (minus 24,9 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
24 kwietnia 2025 r. zapisał się złotymi zgłoskami na GPW. WIG po raz kolejny pobił historyczny rekord, ale po raz pierwszy w historii przebił poziom 100 tys. pkt.
Grupa Revolut zarobiła w minionym roku 1,4 mld dolarów. Liczba klientów na świecie wzrosła o 15 mln, a w Polsce – o 1 mln.
Po tąpnięciu notowań banków z początku kwietnia nie ma już śladu. To głównie efekt poprawy nastrojów inwestorów zagranicznych. Ale skoro tak, to trudno powiedzieć, co się może dziać dalej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas