EDF proponuje kapitałowe wsparcie kolejnego atomu

Francuzi chcą przebić Amerykanów i Koreańczyków w walce o drugą, rządową lokalizację dla atomu. Proponują kapitałowe zaangażowanie. Amerykanie nie chcieli się na to zgodzić.

Publikacja: 16.05.2024 06:00

EDF proponuje kapitałowe wsparcie kolejnego atomu

Foto: Adobe Stock

Prace na terenie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu nabierają tempa. W ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się badania geologiczne terenu. W cieniu prac nad pierwszą elektrownią rozgorzała walka o drugą lokalizację. W tej mocno chcą zaistnieć Francuzi, którzy proponują kapitałowe zaangażowanie w projekt jądrowy. Ma to być ich atut w rozmowach, bo Amerykanie nie godzili się na to w przypadku pierwszej lokalizacji.

3,7 GW

mocy ma dysponować elektrownia jądrowa realizowana przez Amerykanów, która ma powstać na Pomorzu

16 %

zapotrzebowania na energię ma pokryć – zgodnie z wciąż aktualnymi prognozami rządu – tzw. duża energetyka jądrowa w 2040 r.

Aktualizacja dokumentów

Polski rząd przygotowuje się obecnie do podjęcia decyzji o wyborze lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej. Oficjalnej decyzji, czy w ogóle ona powstanie nie ma, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando, czekają na efekty analiz Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Nadzorca polskiego systemu elektroenergetycznego ma ocenić, ile mocy niezbędnej do produkcji prądu będziemy potrzebować w latach 30. i 40. i z jakich technologii będziemy mogli wówczas skorzystać. Zwieńczeniem tych analiz ma być aktualizacja Polskiego Programu Energetyki Jądrowej (PPEJ) i Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Oba dokumenty mają być zaktualizowane na przełomie 2024 i 2025 r. Wówczas poznamy, ile mocy w elektrowniach jądrowych planuje po aktualizacji rząd. Niedługo później miałaby zostać wskazana lokalizacja drugiej elektrowni jądrowej realizowanej w ramach PPEJ. Najgłośniej mówi się nadal o Bełchatowie, gdzie w drugiej połowie lat 30. zakończy się wydobycie węgla brunatnego.

Czytaj więcej

Mostostal Kraków ma wyprodukować konstrukcje stalowe dla elektrowni jądrowej

Francuski atut

Niezależnie od tego, potencjalni dostawcy technologii już rozpoczęli przedbiegi po drugą lokalizację. Jako pierwsi do gry – wedle naszych informacji – mieli wejść Francuzi. O podtrzymaniu propozycji dotyczącej elektrowni jądrowej zapewniał premiera Donalda Tuska na ostatnim spotkaniu prezydent Emmanuel Macron. Francuski EDF nadal podtrzymuje ofertę przedłożoną polskiemu rządowi w 2021 r. Jednak rząd Prawa i Sprawiedliwości nie rozmawiał o szczegółach oferty. Macron miał zadeklarować, że EDF przy wsparciu francuskiego rządu jest gotowy wybudować elektrownię jądrową we wskazanej przez polski rząd lokalizacji. EDF jest też gotowy rozmawiać z nowym polskim rządem o ofercie z 2021 r. Francuzi liczą, że przekonają Polaków kwestią finansowania. Polski projekt jądrowy przez lata nie mógł ruszyć z miejsca, bo szukano możliwości finansowania. Przy pierwszej lokalizacji Polacy chcieli, aby Westinghouse zaangażował się kapitałowo. PPEJ zakłada, że po wyborze jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii, utrzymanie przez Skarb Państwa przynajmniej 51 proc. udziałów w spółce, pozostałe udziały mogłyby trafić w ręce inwestora. Amerykanie nie chcieli się na to zgodzić, mimo to i tak dostali lokalizację. Z naszych informacji wynika, że EDF w przypadku drugiej jest w stanie przy wsparciu rządu francuskiego zaangażować się kapitałowo i w efekcie podzielić się kosztem i ryzykiem budowy.

Czytaj więcej

Elektrownia atomowa dopiero w 2040 r. Minister przemysłu o opóźnieniu inwestycji

Prace przy atomie z USA

Zanim dojdzie do wyboru lokalizacji i partnera dla drugiej elektrowni, nabierają tempa prace w Choczewie za pierwszą elektrownią, którą wybudują Amerykanie. Od grudnia 2023 r. trwało przygotowanie terenu do badań geologicznych, za które odpowiedzialna jest firma Bechtel. Od końca kwietnia br. trwa transport sprzętu niezbędnego do realizacji badań. Pogłębione badania geologiczne rozpoczną się w najbliższych tygodniach i potrwają do końca roku. W IV kwartale 2024 r., po uzyskaniu niezbędnych zgód administracyjnych, inwestor, a więc Polskie Elektrownie Jądrowe, planuje rozpoczęcie prac przygotowawczych w rejonie planowanej elektrowni. Wciąż żywa jest dyskusja dotycząca daty rozpoczęcia budowy i oddania do użytku pierwszego reaktora jądrowego. PEJ daje do zrozumienia, że rok 2026 nie jest już aktualny. – Obecnie trwa proces aktualizacji harmonogramu budowy elektrowni w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Zgodnie z wynikami przeprowadzanych analiz, w 2028 r. ma zostać wylany tzw. pierwszy beton, który rozpocznie etap właściwej budowy pierwszego reaktora jądrowego w Choczewie – informuje PEJ. Wcześniej odbędą się prace przygotowawcze. Ich start planowany jest wstępnie na czwarty kwartał 2024 r.

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu