Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.01.2025 12:15 Publikacja: 10.08.2023 21:00
Foto: Adobestock
Koncern CEZ odnotował 11,46 mld czeskich koron (ok. 2,1 mld zł) zysku netto w II kwartale 2023 r. wobec 6,93 mld CZK rok wcześniej. Znacząco wzrósł także zysk operacyjny, który wyniósł 21,02 mld CZK wobec 8,06 mld CZK przed rokiem. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 76,32 mld CZK w II kwartale 2023 r. wobec 54,52 mld CZK rok wcześniej.
Mniej optymistyczne są dane za całe półrocze. W I poł. 2023 r. spółka miała 22,23 mld CZK zysku wobec 33,63 mld CZK rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 169,7 mld CZK w porównaniu z 130,52 mld CZK rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 62,37 mld CZK wobec 59,28 mld CZK rok wcześniej. – Wyniki za pierwsze półrocze są zgodne z naszymi oczekiwaniami i odzwierciedlają stopniową stabilizację na rynkach energii – skomentował prezes i dyrektor generalny Daniel Beneš. Jak mówi członek zarządu i dyrektor pionu finansowego Martin Novák, wyniki za pierwsze półrocze odzwierciedlają ekstremalne wahania cen surowców na rynku i nadzwyczajne opodatkowanie wprowadzone w ubiegłym roku. Koszt podatków od nadwyżki sprzedaży energii przekroczył 11 mld CZK, a podatek od nadwyżki energii wyniósł 13 mld CZK. – W całym 2023 r. spodziewamy się, że opłaty wynikające z tych nadzwyczajnych środków wyniosą 30–40 mld CZK – wylicza Novák. Zadłużenie netto grupy CEZ zmniejszyło się o 113 mld CZK w I połowie roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W życie weszło rozporządzenie ministra klimatu i środowiska ws. cen maksymalnych w aukcjach drugiej fazy budowy morskich farm wiatrowych, które powstaną po 2030 r. Przemysłowa uważa, że proponowane ceny maksymalne są za wysokie.
TDJ Equity chce skupić akcje firmy Grenevia i wycofać ją z giełdy. Ogłoszenie wezwania rozpoczyna dyskusję, czy cena w wezwaniu jest właściwa. Tę ocenę utrudnia fakt, że spółka nadal generuje wartość dzięki branży górniczej, ale chciała szybko przejść do sektora OZE.
Ostatnie obniżenie ratingu PGE przez Fitch Rating dopełnia niejasny obraz przyszłości spółki. Wszystko przez brak wydzielenia węgla.
W porównaniu z pierwszymi kwartałami 2023 r. w ubiegłym roku spadła znacznie kwota rekompensat z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, pokrywających ubytek przychodów w ramach mrożenia cen energii – mówi prezes Energi Sławomir Staszak.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Porządkowanie terenu, badania geologiczne, przygotowania umowy na budowę elektrowni jądrowej i wreszcie zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną – to główne punkty orientacyjne PEJ i rządu na atomowej mapie Polski.
– Nie mamy poczucia, aby polityki klimatyczne banków ulegały zmianie. Naszym zdaniem oczekiwania instytucji finansowych są nadal takie same – mówi wiceprezes Orlenu Magdalena Bartoś komentująca opuszczenie przez część banków tzw. zielonego sojuszu bankowego. Orlen chce odejść od produkcji energii z węgla za pięć lat, a od produkcji ciepła z węgla za 10 lat.
Aż dziewięć z ostatnich jedenastu sesji kurs zakończył wzrostami. W piątek ustanowił rekord. Po sesji spółka opublikowała szacunkowe wyniki. Spełniła oczekiwania inwestorów?
Dzięki przejęciu Transkolu mamy kompetencje, by samodzielnie startować w przetargach na inwestycje kolejowe. Rozmawiamy też z Torpolem o wspólnym startowaniu w kolejnych dużych postępowaniach – mówi Jerzy Mirgos, prezes Grupy Mirbud.
Trwająca prawie 9 lat restrukturyzacja światłowodowej firmy należącej dekadę temu do grupy biznesmena skazanego w aferze podsłuchowej idzie ku końcowi. ARP chce przejąć Hawe Telekom za długi. Nowe propozycje dla pozostałych wierzycieli poparł zarządca.
Akcje Kruka w piątek tracą na wartości w reakcji na opublikowaną strategię. Zarząd spółki zapowiada duże inwestycje, również o charakterze technologicznym, ale także i dalszą ekspansję zagraniczną.
Polska firma będzie wydawcą gry „Death Howl”, której producentem jest duńskie studio The Outer Zone. Premiera jest planowana w 2025 r.
W środę akcje Adiuvo zyskały prawie 38 proc., wczoraj 33 proc., a dziś skala wzrostów jest jeszcze wyższa. Powód? Polska spółka ma kupca na sprzedaż udziałów w firmie Fixnip, która opracowała implant sutka dla kobiet po mastektomii.
Zarząd producenta biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych podtrzymuje plany wypłaty sowitej dywidendy po zamknięciu transakcji sprzedaży części działalności w zakresie oddymiania grawitacyjnego oraz wentylacji pożarowej Grupie Kingspan.
Kurs producenta gier w 2024 r. zyskał prawie 70 proc. W 2025 r. kontynuuje dobrą passę. Inwestorzy czekają na kolejne wieści w sprawie czwartej części „Wiedźmina”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas