Spółki rozważają podjęcie wspólnych działań w zakresie rozwoju i eksploatacji w Polsce projektów związanych m.in. z energetyką wiatrową. Głównym celem Famuru jest przekształcenie się w holding uczestniczący w zielonej transformacji oraz osiągnięcie do 2024 roku ok. 70 proc. przychodów ze źródeł nie związanych z węglem energetycznym. Współpraca z EDF Renewables w obszarze OZE ma w tym pomóc. – Perspektywy rozwoju polskiej energetyki wiatrowej, zarówno morskiej, jak i lądowej oraz innych obszarów OZE w połączeniu z potencjałem technicznym i ekonomicznym Famuru i EDF Renewables, tworzą dogodne warunki do współpracy – komentuje Dawid Gruszczyk, wiceprezes zarządu Famuru.
– EDF Renewables jest obecna w obszarze OZE w Polsce od ponad 10 lat, a podpisanie listu intencyjnego z Grupą Famur jest krokiem naprzód ukazującym nasze mocne zaangażowanie w dalszy wkład w transformację energetyczną w Polsce – mówi Alicja Chilińska – Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables w Polsce.
Francuska spółka złożyła w tym roku łącznie 10 wniosków o przyznanie lokalizacji dla kolejnych projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku, a współpraca z polskim koncernem, który przechodzi okres transformacji, może pozwolić Francuzom na zyskanie dodatkowych punktów w planowanej na ten rok procedurze konkurencyjnej na wspominane obszary dla offshore.