Energa: Problem z fakturami za prąd rozwiązany

Gdańska spółka chwali się rozwiązaniem problemu z terminowym dostarczaniem faktur za prąd do klientów.

Publikacja: 01.08.2017 06:00

Energa: Problem z fakturami za prąd rozwiązany

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

– Zgodnie z harmonogramem wszystkie zaległe rachunki miały być dostarczone do odbiorców do końca I kwartału 2018 r. Jednak do końca lipca udało nam się rozwiązać problem związany z dostarczeniem większości z około 80 tys. zaległych faktur – tłumaczył podczas briefingu zorganizowanego w jednym z biur obsługi klienta Energi jej prezes Daniel Obajtek.

Ci klienci – jak zapewnia spółka – mogą być spokojni o regularne wystawianie rachunków. Z kolei pojedyncze przypadki umów z lat 2015–2016, a także niektóre tegoroczne umowy odbiorców, którzy zgłosili brak terminowych faktur, zostaną rozpatrzone do końca sierpnia. Obajtek wskazał na jeszcze około 2 tys. takich klientów w grupie sprzedającej prąd do 2,9 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych.

Problem z fakturami od Energi narastał od 2013 r., ale – jak wskazał Obajtek – nasilił się w 2015 r. Wtedy podjęto decyzję o przeniesieniu danych o klientach do nowego, niestabilnego systemu billingowego. Zrobiono to przedwcześnie z uwagi na sądowy spór z wykonawcą oprogramowania.

Jak podkreśla Energa, jej nowe władze w marcu rozpoczęły funkcjonowanie przede wszystkim od pochylenia się właśnie nad tym problemem. Powołane zostały między innymi dedykowane tylko tej sprawie zespoły ekspertów. – Koordynowały one prace m.in. specjalistów z zakresu technologii informatycznych zmierzających do usprawnienia procesu fakturowania. Niezależnie od tego prowadzone są testy funkcjonalności obecnego systemu billingowego – zaznacza Adam Kasprzyk, rzecznik Energi. Zapewnia przy tym, że prowadzony jest audyt mający na celu dokonanie kompleksowej oceny funkcjonowania systemu.

Energa chce też poprawić jakość obsługi klientów. By usprawnić proces rozwiązywania spraw szczególnie trudnych, np. skomplikowanych formalnoprawnych sporów, spółka zapowiedziała powołanie w ciągu najbliższego tygodnia rzecznika klienta. – Będzie on mógł też dokonywać audytu procesów obsługi klienta w spółce i rekomendować zmiany – dodaje Kasprzyk.

Jednocześnie – jak zapowiedział Jarosław Dybowski, prezes zależnej spółki Energa Obrót – do końca roku zostanie poszerzona oferta o dwa dodatkowe produkty. Jeden z nich będzie skierowany do seniorów, którzy będą mogli skorzystać z wizyty lekarza lub pielęgniarki w domu (w pakietowej sprzedaży wraz z prądem od Energi) lub np. liczyć na transport do lekarza czy dostawę leków do domu. – Drugi produkt to rozszerzenie cieszącego się powodzeniem pakietu energia wraz z pomocą fachowców, gdzie oferujemy dziś usługi 10 specjalistów. Do końca roku dojdzie do tego ubezpieczenie cywilne OC, np. od zalania – wyjaśniał Dybowski. Szczegółów Energa na razie nie ujawnia. AWK

Energetyka
PGE pozyskała 2,25 mld zł od EBI na rozwój OZE
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Będzin znów w centrum zainteresowania inwestorów
Energetyka
Oferta dzierżawy majątku Rafako w maju
Energetyka
Enea chce kolejnych akwizycji i ma na to jeszcze środki
Energetyka
Bliżej nowych aukcji rynku mocy dla elektrowni gazowych
Energetyka
Enea znów kupuje gotowe wiatraki, ale taniej niż poprzednio